ÇevreGündemSon 24 SaatTüm Haberler

Termikçi şirketi protesto eden çevre savunucusuna takipsizlik: Çevre duyarlılığı

Milas’taki zeytin şenliğinin sponsoru olan YK Enerji’yi protesto eden çevre aktivisti Deniz Gümüşel kovuşturmasında takipsizlik kararı çıktı. Savcı eylemi çevre duyarlılığı kapsamında değerlendirdi.

İkizköy Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel Muğla Milas’ta düzenlenen Zeytin Şenliği‘nin sponsorluğunu yapan termik santral şirketini protesto etmişti.

Protesto nedeni ile gözaltına alından Gümüşel hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” kovuşturma açtılar.

Milas zeytin şenliğini protesto eden Deniz Gümüşel gözaltına alınmıştı

Milas Cumhuriyet Başsavcılığı Deniz Gümüşel hakkında takipsizlik kararı verdi.

Milas Cumhuriyet Savcısı Gümüşel’in suç işlemediğine hükmederek artan çevre kirliliğinin boyutuna ve iklim değişikliğine dikkat çekti.

Savcı, takipsizlik verdiği gerekçeli kararında Deniz Gümüşel’in taşıdığı dövizin suç teşkil etmediğini belirtti. Dövizi çevre kirliliğine ve çevrenin yok edilmesine tepki olarak değerlendirdi.

‘Eylem çevre duyarlılığı kapsamında, halkı kine teşvik etmiyor’

İklim krizinin boyutlarını ve Paris İklim Anlaşması’nı hatırlattı.

Kararda “Meydana gelen olayda halkın bir kesimini başka bir kesimine karşı düşmanlaştırma şeklinden bir eylem ve kasıt bulunmadığı” ifadesi yer aldı.

Deniz Gümüşel, İkizköy’ün tam 40 yıldır Muğla’da süren kömür egemenliğine başkaldırdığını hatırlattı. Bu nedenle seslerinin kısılmaya çalışıldığını söyledi.

Deniz Gümüşel yaşamı savunmaya dair söz hakklarının engellenemeyeceğini belirtti.

İkizköy’deki ve tüm ülke genelindeki doğa ve insanca yaşam mücadelemiz sürecek, susmayacağız! Doğayı katleden şirketlerin bu tür oyunlarla aklanmasına izin vermeyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir