KadınTüm Haberler

Tecavüz davasında akla zarar savunma: İşini düzgün yapmıyordu, içki ve sigara içiyordu

Ankara’da veteriner hekime tecavüz suçundan yargılanan Profesör H.B. yeniden hakim karşısında.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde Prof. Dr. H.B., sahibi olduğu hayvan hastanesinde 23 yaşındaki veteriner hekim Ç.B’ye cinsel saldırı suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Tutukluluk taleplerini reddeden mahkeme heyeti davayı, 10 Haziran 2020 saat 10.00’a erteledi.

Ankara Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, dava önce savcı tarafından re’sen serbest bırakılan sanık H.B. “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit”, “hakaret” suçlarından hakim karşısına çıktı. H.B’nin hayvan hastanesinde asistanı olan S.D. ve jinekolog H.Ş. ise yardım ve delil karartmaktan yargılanıyor.

Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu üyeleri ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencileri adliye önünde basın açıklaması yaparak duruşmaya geçti. Salona sığmayan kadınların yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de duruşmaya katıldı.

2010’DA H.B. HAKKINDA CİNSEL SALDIRI ŞİKAYETİ GELMİŞ

Tanık ifadelerinin dinlendiği duruşmada sanık avukatlarının talepleri üzerine dinlenen tanıklar H.B’nin cinsel saldırısına uğrayan Ç.B’yi “İşlerini düzgün yapmıyordu. İçki ve sigara içtiğine şahit oldum ve Ç.B’nin ailesi bunu bilmiyordu” diye suçlaması dikkat çekti.

Tanık olarak dinlenen Veteriner Hekimleri Derneği Genel Başkanı Yalçın Köksal, 2010 yılında H.B. hakkında kendilerine şikayet geldiğini mevzuat, disiplin ve meslek kurallarına uymadığı gerekçesiyle rapor tutulduğunu ifade ederek “Cinsel saldırı suçu da mevcuttu ancak şikayet eden kişiler yazılı ifade vermediği için suç duyurusunda bulunamadık. Kulağımıza ise öğrenciler tarafından da hep bu tarz söylentiler gelir” dedi.

‘ÖĞRENCİLERDEN BİRÇOK ŞİKAYET ALDIK’
Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde öğretim üyesi ve aynı zamanda üniversitenin cinsel taciz biriminde yer alan tanık Tamay Başağaç, “Şikayet için gelen öğrenciler oldu ama çekiniyor ve korkuyorlardı resmiyete dökemedik. Öğrenciler ‘başımıza bir şey gelir’ diye endişeleniyorlar. Herhangi bir soruşturma başlatamadık. Ama birçok şikayet aldık” ifadelerini kullandı.

Tanık olarak dinlenen işyerinde çalışan 2 kişi ve kliniğe köpeklerini getiren bir kişi de Ç.B’nin işini iyi yapmadığını, hastanede sigara ve alkol aldığını gördüklerini ileri sürdüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir