Manşet - YanSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Tanık beyanları esas alınmadı, istismar faili erkek beraat etti

İzmir’de 10 yıl önce C.G.’ye cinsel istismarda bulunan öğretmen Murat E., hakkında açılan davada tanık beyanları esas alınmayarak “somut delil” olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.   

İzmir’de 10 yıl önce C.G.’ye cinsel istismarda bulunan Murat E.’nin yargılandığı davanın karar duruşması önceki gün İzmir Bayraklı Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya C.G. ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği avukatlarından Yeşim Aydın, Aybüke Özdoğan, Zeynep İrem Durmaz ile sanık Murat E. ve avukatı katıldı. Duruşmayı ayrıca Kadın Meclisleri ve Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri de izledi.   

İstismardan beraat!

Bir önceki celsede mütalaasını açıklayan iddia makamı sanık hakkında geriye dönük verilen ifadelerin yeterli somut delil olmayacağını belirterek, beraat talebinde bulunmuştu. Mahkeme heyeti, avukatların esasa ilişkin savunmaları ardından kararını açıkladı. Sanık Murat E. hakkında “çocuk istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden mahkûm bırakma” suçlarından beraat kararı veren mahkeme heyeti, gerekçeli kararı ise dava dosyasına ekleyeceklerini ifade etti.  

‘Çocuklar sınıfta gördükleri istismarı tüm detaylarıyla anlatmışlardı’

Gerekçesini henüz açıklanmayan karar hakkında değerlendirmede bulunan avukat Yeşim Aydın, “Kararın gerekçesi açıklanmadı, bir ay içinde dosyaya konulacağı söylendi. Ancak dosyaya bakan savcı verdiği mütalaasında kişinin olaydan çok sonra konuştuğu, geriye dönük ifadelerin yeterli somut delil sayılamayacağını belirterek sanığın beraatını istemişti. Karar bu doğrultuda verilmiş olabilir. Biz istismara maruz bırakılan çocukla aynı sınıfta bulunan çocukları bulup mahkemede tanık olarak dinlenilmesini sağlamıştık. Çocuklar sınıfta gördükleri istismarı tüm detaylarıyla anlatmışlardı. Daha önce de iki çocuğu istismar etmekten yargılanan sanık, bu dosyada bir gün bile tutuklu kalmadı” dedi.   Karara itiraz edeceklerini aktaran Aydın, son olarak şunları söyledi: “İstismara uğrayıp da konuşan çocukların sayısı çok az. Bu tür davalarda tanık bulmak da oldukça zor. Biz bu dosyada hem konuşan bir çocuğu hem de tanıklarını bulduk. Bütün çocukların konuşabilmesi için önemli bir dava, bu yüzden adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Daha önce de hakkında açılmıl istismar davası bulunuyordu 

 Sanık Murat E.’nin, iki çocuğa cinsel istismarda bulunması nedeniyle hakkında açılan başka bir davada 2019 yılında delil yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı verilmişti. Failin başka çocukları da istismar ettiğini öğrenen C.G. de vicdanen kendisini rahatsız hissederek 10 yıl önce 4, 5, 6’ıncı sınıftayken kendisine sistematik olarak istismar eden Murat E. hakkında suç duyurusunda bulundu. Dava sürecinde C.G. 2017-2018 yıllarında Isparta Şehir Hastanesi Akıl ve Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Psikiyatri Servisi’ne başvurduğunu 10 yıl önce yaşadığı istismarı anladıktan sonra tanıklarla beraber rehberlik servisine başvurduklarını ancak öğretmenin korunduğunu dile getirerek, ses kaydı almasının da engellendiğini belirtmişti. Duruşmada dinlenen tanıklar da 10 yıl önce failin istismarına tanık olduklarını beyan etmişti. Tanıklar ayrıca C.G.’nin ortaokul yıllarında rehberlik öğretmenine yaptığı başvuru kayıtlarını okuldan istediklerini, ancak okulun bu kayıtları imha ettikleri bilgisini vermişti. Fail dava boyunca tutuksuz yargılandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir