ManşetPolitikaTüm Haberler

Taliban’ın cihat tehdidine AKP yorumu: İletişim kazası

Ömer Çelik, Taliban’ın cihat tehdidini ‘iletişim kazası’ olarak yorumladı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Taliban’ın Türkiye’yi tehdidine ilişkin yaptığı açıklamada ‘iletişim kazası’ ifadesini kullandı.

“Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz”

Çelik, partisinin MYK toplantısı devam ederken gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, Afganistan’la ilgili şunları söyledi:

“Afganistan’a yeni gitmiyoruz, zaten oradayız. Afganistan bağımsızlığını kazandığında ilk diplomatik misyonu Türkiye açmıştı. TBMM’yi tanıyan ikinci ülke Afganistan’dır.

NATO oradan çekiliyor. Kabil Havalimanı korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. Taliban’ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir.

Biz Afgan halkının yararına da bir faaliyet yürüteceğiz. Şimdiye dek yürüttüğümüz faaliyetten farklı değil. Türkiye’nin terör, yasadışı göç ve uyuşturucuyla mücadelesi açısından değerlendirilmesi gereken bir konu.”

Ne olmuştu?

Taliban, ABD çekildikten sonra Türk askerinin ülkede kalması durumunda ‘işgalci’ olarak nitelendirileceğini ve tüm işgal güçlerine karşı Taliban’ın ‘cihat politikasını’ uygulamaya devam edeceğini belirtmişti.

Tıklayın: CHP’den AKP’ye Taliban uyarısı

Tıklayın: Biden duyurdu: ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini erkene aldı

Tıklayın: Afganistan’dan çekilen ABD’den açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir