EmekGündemManşet - Yan

Taksim Meydanı’na çelenk bırakıldı, ‘gözaltılar serbest bırakılsın’ çağrısı yapıldı

Meslek örgütleri tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakıldı, gözaltına alınanlar için ‘serbest bırakılsın’ çağrısı yapıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da salgın nedeniyle kitlesel olarak kutlamalar yapılamadı. ‘Tam kapanma’ yasaklarını tanımayan emek ve demokrasi örgütleri yasaklı Taksim Meydanı’nı zorlarken, meslek örgütleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı, “Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve bunlara bağlı sendikalar ile Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) temsilcileri Taksim Anıtı’nda gerçekleştirecekleri anma için Gümüşsuyu’nda toplandı. Emek ve meslek örgütü temsilcileri, ‘Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir’ sloganı ile alana Taksim Meydanı’na yürüdü. Bileşenler anıt önünde ‘Sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için umut yan yana’ yazılı pankart açtı.

Taksim Anıtı önünde bir araya gelen meslek örgütleri 1 Mayıs’ta katledilenler için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, açıklama yaptı.

Taksim Cumhuriyet Anıt’ı önünde yapılan konuşmalarda bugün yaşanan gözaltıların derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı, saldırılar şiddetle kınandı. Kitle ‘Gözaltılar serbest bırakılsın’ sloganı attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir