EkonomiManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Doğalgaz rezervi müjdelenen Karadeniz’de faturalara 35 kez zam yapıldı

Karadeniz’deki, faturaları düşürecek diye müjdelenen doğalgaz rezervinin geçen bir yılda Karadenizliler değil düşük fatura zamlı faturalara mahkum edildi. Bu süreçte akaryakıt ürünlerine pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 25, doğal gaza 7, elektriğe ise 3 kez zam yapıldı.

AKP iktidarının “müjde” diye duyurduğu Karadeniz’deki doğal gaz rezervinin açıklamasının üzerinden geçen bir yılda akaryakıt ürünlerine pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 25, doğal gaza 7, elektriğe ise 3 kez zam yapıldı. Bu hesaba göre bir kişinin enerji faturaları ortalama 205 lira arttı.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğal gaz “müjde”sinin ardından enerji faturalarına gelen zamları derledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos 2020’de açıkladığı doğal gaz müjdesi, faturalarda indirim beklentisi yaratırken vatandaş her ay düzenli yapılan zamlarla karşılaştı. Akaryakıt ürünlerine pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 25, doğal gaza 7, elektriğe ise 3 kez zam yapıldı. 

Elektrik sayacı önüne kolajlanmış doğal gaz ve elektrik faturaları

Ahmet Akın’ın derlediği bilgiler şöyle:

Zam durmadı

Bir yıl içinde Türk Lirası yaklaşık yüzde 20 oranında değer kaybetti. Bir yıl içinde akaryakıt, elektrik ve doğal gaz olmak üzere enerji faturaları tam 35 kez zamlandı.

Doğal gaza yedi kez zam

Konut doğal gaz tarifesi, 1 Ocak 2021’den itibaren Haziran 2021’e kadar her ay yüzde 1’er ve 1 Temmuz 2021 tarihinde ise yüzde 12 oranında zamlandı. Doğal gazdaki zamların toplamı yüzde 18,88 oldu. Müjdenin ardından bir yılda yapılan zamlar dikkate alındığında ısınma amacıyla ortalama 300 metreküp tüketimde aylık fatura ortalama 102 lira zamlanmış oldu.

Elektrikte yüzde 29 artış

Müjdenin verildiği Ağustos 2020’den bugüne elektrik faturaları da üç kez zamlandı. Konutlarda kullanılan elektrik tarifesi 1 Ekim 2020’de yüzde 5.75; 1 Ocak 2021’de yüzde 6 ve son olarak 1 Temmuz 2021’de yüzde 15 oranında zamlandı. Müjdenin ardından elektrik zamlarının toplamı yüzde 29.76’ya ulaştı. Buna göre bir hanenin ortalama 230 kilovatsaat elektrik tüketimi, yapılan zamlarla aylık yaklaşık 52 lira arttı. 

Pompaya yansıyan 25 akaryakıt zammı

Doğal gaz müjdesi sonrasında akaryakıt ürünlerine toplam 25 kez zam yapıldı. Eşel mobil sistemiyle gerçek zamların yansıtılmamasına karşın, pompa fiyatları benzinde 11, motorinde 8, LPG otogazda ise altı kez arttı. İstanbul’da litre fiyatı 6.52 lira olan benzin 7.75 liraya; litre fiyatı 6.07 olan motorin 7.25 liraya; litre fiyatı 3.93 lira olan LPG otogazın fiyatı ise 5.05’e yükseldi. Müjdenin ardından geçen bir yıl içerisinde akaryakıt ürünlerine gelen zamlar nedeniyle bir aracın 50 litrelik yakıt deposu dolduğunda benzinde 61.5 lira; motorinde 59 lira; LPG otogazda ise 56 lira daha fazla ödeme yapılıyor.

Faturalar 205 TL arttı

Ağustos 2020 doğal gaz müjdesi sonrası ısınma amaçlı yapılan ortalama bir aylık 300 metreküp doğal gaz tüketimi ve ortalama bir hanede yapılan 230 kilovatsaat elektrik tüketimi ile ayda bir depo benzin kullanan bir kişinin enerji faturaları ortalama 205 lira arttı.

CHP’li Akın, Erdoğan’ın ekonominin artık şahlanışa geçtiğini ifade ettiğini anımsatarak “Şahlanışa geçen ekonomi değil, vatandaşın faturaları oldu. Müjdeler zamma dönüştü. Zamlar, geliri düşen vatandaşı daha da perişan etti. Artık yeter. Vatandaşımızın karnı sözde müjdelere doydu, artık seçim sandığını görmek istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir