DünyaSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Sri Lanka’daki protestoların liderlerinden Joseph Stalin gözaltına alındı

Sri Lanka’daki ekonomik krize ve gıda kıtlığına karşı yapılan eylemlerin önderlerinden Joseph Stalin gözaltına alındı. Yeni gelen yönetim ülkede baskıyı her geçen gün arttırıyor.

Sri Lanka’da yeni hükümetin halk üzerindeki baskısı artıyor.

Ülkedeki protestoların önderlerinden Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Joseph Stalin gözaltına alındı.

Joseph Stalin, iktidarın eski cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’yı ülkeden kaçmaya zorlayan protestoculara yönelik operasyonu sırasında gözaltına alındı.

Polis, Stalin’in Kolombo’daki sendika ofisinde düzenlediği baskın sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Mayıs ayında bir mahkeme emrini ihlal ederek bir gösteri düzenlediği için tutuklandı” dedi.

Bir polis yetkilisi de AFP’ye yaptığı açıklamada, 43 yaşındaki sendikacının, Kolombo Başkanlık Sarayı’nda çektiği bir fotoğrafını paylaştıktan sonra gözaltı kararının çıktığını söyledi.

9 Temmuz’da Rajapaksa’nın sarayının basılmasıyla tüm dünyada ses getiren protesto sırasında birçok kişi de polis tarafından “kamu malına zarar verme” suçlamasıyla tutuklandı.

22 milyon nüfuslu Sri Lanka, aylarca süren uzun elektrik kesintileri, rekor düzeyde enflasyon ve gıda, yakıt ve benzin kıtlığıyla boğuşuyor.

https://yaziyor.org/2022/07/22/devlet-baskaninin-kacmak-zorunda-kaldigi-sri-lankada-yeni-basbakan-belli-oldu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir