EmekManşet - Yan

Soma Katliamı davasında karar açıklandı: Patron Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası

Soma Katliamı davasında karar açıklandı, 301 işçinin ölümüne karşı patron Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi.

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı davasında karar açıklandı. Yeniden görülen davada, ‘Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma’ suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat ederken, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu ise 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda hayatını kaybeden 301 madencinin ölümüyle ilgili dava haklarında verilen kararların Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç’in Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Adliye önüne yürüyüş

Duruşma öncesi yaşamını hayatını kaybeden madencilerin aileleri, avukatlar, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ile çok sayıda sendika ve siyasi parti yöneticileri Akhisar İstasyon Meydanı’nda bir araya gelerek adliye önüne yürüyüş gerçekleştirdi. ‘Unutmadık, unutmayacağız’ ve hayatını kaybeden 301 madencinin isminin yazıldığı pankart açıldı. Sık sık “Soma’nın kömürü katilleri yakacak”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Soma’yı unutma, unutturma”, “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası duruşmanın görüleceği salona geçildi. Duruşma kimlik tespiti ardından başladı. Mahkeme heyetinin karar vereceğini söylemesi üzerine aileler ve heyet arasında gerginlik yaşandı. Bazı aileler duruşma salonunda fenalık geçirerken, polis duruşma salonunda bariyer kurdu.

Patron Can Gürkan’a 20 yıl hapis

Kararını açıklayan mahkeme, Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat ederken, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu ise 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir