GündemKadınManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

Şenyaşar ailesi: Hala soruşturma yok, inanılmaz ama gerçek

Aile fertleri AKP milletvekilinin akrabaları ve korumalarının saldırısı sonucu öldürülen Şenyaşar ailesi, adalet talebi ile yaptıkları eylemin 2’nci ayını doldurdu. Aile sosyal medyadan yaptığı paylaşımda anayasadaki “Türkiye bir hukuk devletidir” ilkesine dikkat çekti.

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu 2018 yılında eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı oğlu Ferit Şenyaşar’ın sorumluların yargılanması talebiyle geçtiğimiz 9 Mart’ta Urfa Adliyesi önünde başlattıkları “adalet nöbeti” ikinci ayını doldurdu.

Nöbeti evden sürdürüyorlar

Anne ve oğlu, sokağa çıkma yasağı kısıtlaması nedeniyle eylemlerini 30 Nisan’dan bu yana Suruç’taki evlerinde devam ediyor.

Şenyaşar ailesi eylemlerinin 60’ıncı gününde sosyal medya hesaplarından dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Aile, yaptıkları bu paylaşımda Anayasa’nın ikinci maddesine atıfta bulunarak adalet taleplerini dile getirdi.

Anayasa maddesine gönderme

Aile “Bir baba hastaneye çocuklarını görmeye gidiyor. Çocukları ile beraber baba hast. içinde linç edilerek öldürülüyor. Olay üzerinden 3 yıl geçiyor. Hâlâ soruşturma yok. İnanılmaz ama gerçek. Madde 2 TÜRKİYE CUMHURIYETI HUKUK DEVLETIDIR” paylaşımında bulundu.

Anayasa’nın cumhuriyetin niteliklerini belirleyen 2’nci maddesi şöyle: “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir