Politika

Selma Gürkan: Kapitalizm yarattığı sorunları çözmez, çare işçilerin iktidarı

Dünyayı ve Türkiye’yi saran koronavirüs salgınıyla kapitalizmin doğa ve insan üzerindeki yıkıcılığının iyice açığa çıktığına dikkat çeken Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, sistem tartışmalarına işaret etti. Güncel talepleri reddetmediklerini anlatan Gürkan, “Sistemin yarattığı sorunların sistemin içinde çareler üreterek çözülmeyeceğini biliyoruz. Çözüm işçi sınıfı ve emekçilerin iktidarıdır” dedi.  

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan koronavirüs salgını, fabrikalardaki durum ve sistem tartışmalarına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Dünya, Çin’de başlayan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Yapısı biyolojik olan koronavirüsün yayılma sürecinin tamamen sınıfsal olduğu gözlemleniyor. Koronarivüsün ortaya çıkması ve yayılması sürecini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünya ilk kez bir salgınla karşı karşıya değil. Veba, kolera, tifüs, Sars, Mers ve Kuş gribi gibi salgınlar geçmişten bu yana çok can aldı. En eski salgınlardan beri bilimin gelişmesi sayesinde insanlık salgınla mücadele konusunda epey araç, malzeme ve deneyim üretti. Virüs sınır da sınıf da tanımıyor. Fakat çalışma ve yaşam koşulları aynı olmayan insanların bu virüsten etkilenme biçimi sınıfsal. Virüsün bulaşma ihtimalini ve ölümcül seyrini artıran bağışıklık sorunları doğrudan doğruya yaşam ve çalışma koşullarıyla ilişkili. Ayrıca her kesimin tedavi olanaklarına ulaşımı da eşit değil. Daha salgın başlar başlamaz bakıcıları, özel doktorlarıyla satın aldıkları adalara çekilen süper zengin kapitalistler de var bu dünyada. Üst sınıf mensuplarının karantina önlemleriyle kendilerini koruyamayan emekçilerin salgınla ilişkisi aynı olmuyor. Kapitalizmin tek ölçüsü kârdır. Bu yüzden “Evde kal” çağrılarına rağmen emekçilerin ihtiyaçları karşılanarak üretim ve hizmet sektörü durdurulmamıştır. Esas olarak halkın salgından nasıl etkileneceği değil, pazarın, piyasaların ve borsanın nasıl etkileneceği öncelikli olunca emekçilerin sağlığı hiçe sayılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir