GündemManşet - Yan

Sedat Peker’in iddiaları sonrası SADAT’tan açıklama

Sedat Peker’in cihatçı el Nusra’ya silah gönderdiğini söylediği SADAT, yaptığı açıklamada iddiaları reddetti.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayımladığı 8. videosunda Suriye’deki cihatçı el Nusra’ya ‘Sedat Peker yardım konvoyu’ üzerinden silah, araç, mühimmat ve ekipman yolladığını öne sürdüğü SADAT’tan açıklama geldi. Yapılan açıklamada Peker’in iddiaları reddedilirken, “Şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yoktur. SADAT Savunma’nın Suriye’de herhangi bir grupla eğitim, donatım, danışmanlık ve/veya benzeri hiçbir çalışması olmamıştır” denildi.

“İftira sahiplerini iftiralarını ispatlamaya, ellerindeki belgeleri savcılığa teslim etmeye çağırıyoruz”

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT), tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker 30 Mayıs 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda; ‘Suriye Türkmenlerine insani yardım götürme’ maskesi altında ‘silah kaçaklığı’ yaptığını itiraf etmiştir.

Türkiye’de yargılanmakta olan Peker’in, kendini aklamak amacıyla bir yandan suçlarını itiraf ederken bir yandan da hedef saptırmak için pek çok isim de zikrederek ‘çamur at, tutmasa bile izi kalır’ mantığıyla hareket ettiği görülmektedir.

İşlediği suçlar belgeli ve ispatlı olan firari suç örgütü liderinin, hedef saptırmak için Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi kurumu Milli İstihbarat Teşkilatını, güzide şirketimiz SADAT Savunma’yı ve bazı bürokratları hedef alması aklı selim sahibi kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır. İftira sahiplerini iftiralarını ispatlamaya, ellerindeki belgeleri savcılığa teslim etmeye çağırıyoruz. Peker videosunda terörist gruplara silah sattığını itiraf etmektedir fakat şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yoktur. SADAT Savunma’nın (iftira edildiği gibi) Suriye’de herhangi bir grupla eğitim, donatım, danışmanlık ve/veya benzeri hiçbir çalışması olmamıştır.

Daha önce de yürütülen iftira kampanyalarına cevabi açıklamalarımız internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda yer almaktadır.”

SADAT’ın geçmişi

Özel Harp Daire Başkanlığı’nda görev almış, Yeni Akit Yazarı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin başkanlığında, yabancı orduların personeline eğitim vermek üzere savunma ve danışmanlık şirketi kuruldu.

Daha sonra SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı oldu. SADAT, Suriyeli cihatçıların silahlandırılması, eğitilmesi ve finanslandırılması konusunda sık sık gündeme gelmişti. RS FM’de Yavuz Oğhan’ın programında konuşan Tanrıverdi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile görüştüklerini söyleyerek “Onlar yardım talep etti, biz de devlete ilettik” demişti.

CHP Milletvekili Fikri Sağlar o dönem Başbakan olan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde; “SADAT, Tayyip’in silahlı örgütü mü?” diye sormuştu.

https://yaziyor.org/2021/05/30/pekerin-iddialari-sonrasi-chpden-cagri-suriyede-donen-pisligi-davutoglu-tek-tek-anlatmali/
https://yaziyor.org/2021/05/30/sedat-pekerden-8inci-video-bir-dahaki-videoda-konusacagiz-tayyip-abi-bas-basa-abi-kardes-acik-delillerle/
https://yaziyor.org/2021/05/30/silivri-emniyet-mudurunun-intihar-gecesi-telefon-trafigi-ortaya-cikti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir