ManşetMedyaSon 24 SaatTüm Haberler

Sedat Peker’in hesaplarına “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” için erişim engeli

Son dönemde özellikle Süleyman Soylu hakkında ortaya attığı iddialarla gündemde olan Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in YouTube kanalı ile Twitter ve Instagram hesaplarına “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Kararı duyuran Prof. Dr. Yaman Akdeniz “Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir” dedi.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, organize suç örgütü lider, Sedat Peker’in YouTube kanalı ile Twitter ve Instagram hesaplarına “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu. Akdeniz, kararın henüz uygulanmaya konulmadığını ifade etti.

Yaman Akdeniz’in Twitter’dan yaptığı paylaşımlar şu şekilde: 

“Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı.

Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar “https” protokolünü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye’de Twitter, YouTube ve Instagram’ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar “dize geldi”. Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.

https://yaziyor.org/2021/06/21/sedat-peker-soylu-14-kisilik-ekip-kurdu/
https://yaziyor.org/2021/06/15/sedat-peker-soylu-rusvet-islerini-organize-ettirdigi-veyis-atese-koruma-da-vermis/

https://yaziyor.org/2021/06/15/sedat-peker-suleyman-soylunun-oglu-30-milyon-degerindeki-dairede-keyif-ediyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir