GündemPolitikaTüm Haberler

Seçim kanunu teklifi AKP-MHP oyları ile kabul edildi

Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesini de içeren seçim kanunu teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda 17 saat süren tartışmaların ardından kabul edildi.

TBMM Anayasa Komisyonu, AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında, ‘Milletvekili Seçim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere Çarşamba günü toplandı. Teklif, komisyonda 17 saat süren görüşmelerin ardından AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi.

Cumhur İttifakı tarafından TBMM’ye sunulan seçim kanunu değişikliği yasa teklifi ile ilgili Anayasa Komisyonu görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Bu değişiklikler adrese teslim değişiklikler ama hiç önemli değil. Tabii ki 2018’de yaptınız. Neden yaptınız? “İttifak olmaz.” dediniz, “İYİ Partiyi seçime sokmayız.” dediniz, hiçbiri tutmadı, bu da tutmayacak, hiç merak etmeyin” diye konuştu. Gülizar Biçer Karaca’nın konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi öngörülen teklife göre, seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7’ye indiriliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden yaklaşık üç yıl sonra, Seçim Kanunu’ndaki ‘Başbakan’ ibareleri çıkartılıyor.

Düzenleme ile; ittifakın aldığı oy toplamı ülke barajını geçtiği takdirde, seçim çevrelerinde milletvekili hesabı ve dağılımı, ittifak içinde yer alan her bir partinin o seçim çevresinde almış olduğu oy sayısı dikkate alınarak yapılacak. İttifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin çıkaracağı milletvekili sayısı, her seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak belirlenecek.

TBMM’de grup kurmak, seçime katılabilme şartı olmayacak

Seçime katılma yeterliliği elde eden parti, Siyasi Partiler Kanunu’nda öngörülen ve parti tüzüğünde belirtilen süreler içerisinde ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki defa ihmal etmemiş olma koşuluyla seçime katılma hakkını muhafaza edecek. TBMM’de grup kurmuş olmak, seçime katılabilmenin yeter şartından biri olamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir