SağlıkTüm HaberlerYaşam

Sağlıklı bireylerin ek D vitamini alması kemikleri korumuyor

Yapılan bir araştırma, kemik hastalığı veya D vitamini yetersizliği olmayan orta yaşlı veya daha yaşlı sağlıklı bireylerin D vitamini almasının kemikleri korumadığını ortaya koydu.

“The New England Journal of Medicine” dergisi yeni bir araştırma yayımladı. Bu araştırma önemli bir veriyi ortaya koyuyordu.

Günümüzde pek çok insanın kullandığı takviye D vitaminine ilişkin önemli bir sonuç ortaya çıktı. Araştırma, kemik hastalığı veya D vitamini yetersizliği olmayan orta yaşlı veya daha yaşlı sağlıklı bireylerin yüksek dozda D vitamini almasının kemikleri koruma konusunda fayda sağlamadığını ortaya koydu.

Bu araştırma, yaklaşık 5 yıl boyunca her gün kalsiyum içermeyen D vitamini takviyesi almanın kalça, bilek ya da leğen kemiği kırıklarının önüne geçmediğini gösterdi.

Kemik hastalığı ya da D vitamini yetersizliği olmayan sağlıklı bireylerin yüksek dozda D vitamini almasının kemikleri korumada etkisinin olmadığı ortaya çıktı.

‘En büyük ve en uzun randomize kontrollü çalışma’

Harvard Tıp Okulundan araştırmanın yazarı Dr. Meryl LeBoff’un aktardığına göre söz konusu çalışma ABD’de D vitamini takviyesine dair yapılan en büyük ve en uzun randomize kontrollü çalışma.

LeBoff, araştırmada 50 eyaletin tümünden yüzde 20’si siyahi olmak üzere toplam 25 bin 871 erkek ve kadının verilerini ncelendiklerini aktardı.

Pennsylvania Üniversitesinden Dr. Anne Rentoumis Cappola da “Araştırmanın geçerliliği mükemmel. D vitamini eksikliği için rastgele seçilmiş bir kitlenin, D vitamini takviyesi aldığında bir değişimin olmadığını gösteren önceki verilerle uyumlu” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir