GündemManşet - YanSağlık

Sağlık Bakanlığı risk grubunda yer alan doktorları göreve çağırdı

Sağlık Bakanlığı risk grubunda yer alan 65-72 yaş arası doktorları göreve çağırdı.

Türkiye’de ağırlaşan pandeminin bilançosu rakamlara da yansırken Sağlık Bakanlığı’ndan yeni bir adım geldi. Bakanlık, risk grubunda ye alan 65-72 yaş arası doktorların yeniden atanması için ilana çıktı.

“Çöküşü sağlık çalışanlarını emekleri üzerinden engellemeye çalışıyorlar”

İlanın ne anlama geldiğine ilişkin Diken’e konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Dr. Alican Bahadır “Sağlık sisteminin çöküşünü sağlık çalışanlarının emekleri üzerinden engellemeye çalışıyorlar. O yüzden ekstra sağlık çalışanı talep edilmiş durumda” dedi.

Türkiye’de pandemi nedeniyle sağlık çalışanlarının hem istifa etme hakkı elinden alınmış hem de izinleri iptal edilmişti.

“Etkili filyasyon yapılabilseydi yangın bu kadar büyümeyecekti”

Pandemide uygulanan yanlış politikaların sağlık çalışanlarına ekstra yük getirdiğini belirten Bahadır şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi sahada önlenebilseydi, etkili bir filyasyon yapılabilseydi yangın bu kadar büyümeyecekti. Şu an bütün hastaneler, bütün sağlık merkezleri pandeminin etkisiyle yoğunlaşmış durumda.”

“Sağlık çalışanları ciddi bir yük altında”

OECD raporlarını hatırlatan Bahadır, Türkiye’nin zaten nüfus başına düşen hekim sayısında en düşük ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Hastaneler şu anda yer bulunamadığını belirten Bahadır, Covid-19 dışı hastalıklara da dikkat çekerek, “Pandemideki yoğunluk, diğer hastalarla ilgilenmeyi de engelliyor. Sağlık çalışanları ciddi bir yük altında” ifadelerini kullandı.

“KHK’liler göreve çağrılmalı”

Bahadır, “Hayatını kaybeden doktorların yüzde 30’undan fazlası 65 yaş ve üzerinde olanlar” hatırlatmasında bulunan Bahadır, sağlık çalışanlarının yetersizliğine dikkat çekerek, risk grubundaki 65 yaş üzerindeki hekimleri çağırmak yerine alınması gereken önlemi şu ifadelerle belirtti:

“Biz TTB olarak KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla kamuda çalıştırılmalarına izin verilmeyen hekim ve sağlık çalışanlarının kamuya çağrılması talebini sürekli dillendiriyoruz. Çözüm bu olmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir