GündemSon 24 SaatTüm Haberler

Rizeliler Derneği Başkanı Ahmet Sivri’nin silahlı pozları Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm kılıç ve ateşli silahlarla Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı Ahmet Sivri’nin çeşitli silahlarla poz vermesini meclise taşıdı. Gülüm silahların nereden, ne amaçla temin edildiği, soruşturma başlatılıp başlatılmadığı sordu.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı Ahmet Sivri’nin bir videoda kılıç ve pek çok ateşli silahla poz vermesini TBMM’ye taşıdı.

Gülüm, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

Önergede şu ifadelere yer verdi: “Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı Ahmet Sivri isimli kişinin elinde kılıç ve masasında çok sayıda uzun namlulu silahla poz verdiği görüntüler sosyal medyada gündem haline gelmiştir. Sivri’nin birçok farklı silahla havaya ateş ettiğine dair görüntülerin de yer aldığı video, kamuoyunda tepkilere yol açmıştır. Sivri’nin kendine ait YouTube kalanında bulunan bir videosunda da masasında yine çok sayıda silah ve kılıçla poz verdiği görülmektedir.”

Gülüm Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

Ahmet Sivri isimli kişinin çok sayıda silah, kılıç ve satırla poz verdiği tehdit niteliğindeki görüntüleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

Onlarca silah, satır ve kılıç ne için depolanmıştır? Hangi amaçla sergilenmiştir?

Ahmet Sivri silahları nereden, nasıl temin etmiştir? Söz konusu silahlar kayıtlı ve ruhsatlı mıdır? Bu silahlar daha önce herhangi bir suçta kullanılmış mıdır?

Ahmet Sivri’nin söz konusu silahlar için “ilerde kullanmak için 15 Temmuz’da bana hediye ettiler” dediği doğru mudur? Doğruysa kim hediye etmiştir?

Küçükçekmece Rizeliler Derneği’nin amacı ve faaliyetleri nelerdir? Derneğin hükümetiniz ile bağlantısı var mıdır? Bugüne kadar nakdi, ayni veya ‘bağış’ adıyla destek yapılmış mıdır?

Serbest bırakıldı

Öte yandan tepkiler sonrası Ahmet Sivri’nin evinde, dernek binasında ve iş yerinde arama yapıldı. Aramalarda 7 tüfek ve 1 kılıç bulundu. Silahlardan 5’inin ruhsat süresinin dolduğu anlaşıldı. Kılıçın ise yasa dışı olduğu öğrenildi.

Sivri hakkında “Silah Kanuna Muhalefet” suçundan işlem yapıldı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından adli makamlarca serbest bırakıldığı öğrenildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir