ÇevreManşet - Yan

Rizeli sanatçılardan İkizdere açıklaması: Bizi var eden bu toprağa kötülük etmeyin

25 Rizeli sanatçı ve akademisyen tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bizi var eden bu toprağa kötülük etmeyin” ifadelerini kullandı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağı için köylülerin direnişi sürerken, doğa talanına karşı açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Cengiz İnşaat tarafından yapılan açıklamada bölgenin bakanlık tarafından seçildiği belirtilirken, Rizeli müzisyen, şair ve akademisyenler tarafından açıklama yapıldı.

“Bizi var eden bu toprağa kötülük etmeyin”

25 imzacılı ‘Bu toprağa kötülük etmeyin!’ başlıklı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İkizdere halkı ‘kamu biziz’ diyor ve burada bir ‘kamu zararı’ olduğunu düşünüyor. Yaşam alanı olan bu cennetin zarar görmeyeceği tek durum, buraya taş ocağı yapılmamasıdır.

Rizeli kültür ve sanat insanları olarak aşağıda isimleri olan bizler, kalbimizin İkizdere Vadisi için çarptığını hissediyoruz. Bizi var eden bu toprağa kötülük etmeyin, vazgeçin!”

İmzacıların listesi

Ayşenur Kolivar (Müzisyen, Akademisyen), Behçet Gülas (Müzisyen), Ceyhun Demir (Müzisyen), Emin Şir (Şair), Erdal Bayrakoğlu (Müzisyen), Fatih Yaşar (Müzisyen), Filiz İlkay Balta (Müzisyen), Gökhan Birben (Müzisyen), Hızır Canbaz (Müzisyen), Hülya Polat (Müzisyen), Selim Bölükbaşı (Müzisyen), İbrahim Karaca (Şair), İsmail Hakkı Demircioğlu (Müzisyen), Korhan Özyıldız (Müzisyen), Mahmut Turan (Müzisyen), Mehmet Özer (Fotoğraf Sanatçısı, Şair), Nurettin Gürdal (Müzisyen), Onur Şentürk (Müzisyen), Selçuk Balcı (Müzisyen), Selim Tarım (Müzisyen), Selma Koçiva (Sosyal Pedagog, Yazar), Sinan Akçal (Müzisyen), Şenol Morgül (Müzisyen), Yaşar Kurt (Müzisyen), Zihni Cinan (Müzisyen)

https://yaziyor.org/2021/05/04/akpli-yazicinin-ikizdere-yalani-ced-raporunda-ortaya-cikti/
https://yaziyor.org/2021/05/06/ikizderedeki-direnise-62-barodan-destek/
https://yaziyor.org/2021/05/04/cengiz-insaattan-ikizdere-aciklamasi-bolgeyi-bakanlik-secti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir