DünyaGündemPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Putin duyurdu: Donbass’ta askeri operasyon başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’ya askeri operasyon başladığını duyurdu; Ukrayna “tam teşekküllü işgal başladı” dedi, ülkede sıkı yönetim ilan edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde “askeri bir operasyonun” başladığını duyurdu.

Anadolu Ajansında yer alan bilgiye göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin “yüksek hassasiyetli silahlarla” etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ukrayna’da sıkıyönetim

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. Zelenskiy, yurttaşlara sakin olmalarını ve evlerinden çıkmamalarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığında yapılan açıklamada operasyonun, ülkedeki sivillere yönelik tehdit oluşturmadığı iddia edildi.

Kiev’de hava saldırısı sirenlerinin duyulduğu, patlama seslerinin ardından Kiev’de yaşayanların bir kısmının şehri terk etmeye başladığı aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde askeri operasyonunu kınadı ve ABD’nin Ukrayna’ya desteğini yineledi.

Biden, Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile konuştuğunu ve kendisini uluslararası kınama için yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Zelenskiy’nin kendisini Ukrayna halkının yanında olmaya çağırdığını belirten Biden, “G7 liderleri ile görüşeceğim. ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımız Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayacak” dedi.

Çok sayıda kentte patlama sesleri

Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki muharebe bölgesinde bulunan Ukraynalı askerlere silahlarını bırakıp evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.

BBC’nin Kiev’deki muhabiri Paul Adams, kentte beş ila altı patlama sesi duyduğunu bildirdi. Adams, ülkenin başka yerlerinde de patlamalar olduğunu yönelik haberler geldiğini aktardı.

AFP haber ajansı, Ukrayna’nın doğusundaki Mariupol şehrinde patlamalar duyulduğunu bildirdi.

“Ukrayna’ya tam teşekküllü işgal başlattı”

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba “Putin, Ukrayna’ya tam teşekküllü işgal başlattı” dedi.

Kuleba, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Putin, Ukrayna’ya tam teşekküllü işgal başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri saldırı altında. 

Bu bir saldırı savaşı. Ukrayna kendini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir ve durdurmalı. Harekete geçme zamanı” yazdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

Rusya, Ukrayna ve Belarus ile olan batı sınırında hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığını duyurdu.Reklam

“Biden brifing aldı”

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Donbass’a askeri müdahalesine ilişkin ulusal güvenlik ekibinden brifing aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, resmi Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Biden’ın Ukrayna konusundaki son temaslarına değindi.

Psaki, “Başkan Biden, bu akşam Rus askeri birliklerinin Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırısına ilişkin Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’dan brifing aldı.” ifadesini kullandı.

Guterres: Bu savaşın anlamı yok

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyon için “Bu savaşın bir anlamı yok. BM Şartı ilkelerini ihlal ediyor.” dedi.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusya’nın operasyon kararının genel bir savaşa yol açması durumunda tahminlerde bulunmanın zor olduğunu belirten Guterres, ancak çok sayıda insanın öleceğini, yerinden edileceğini ve geleceğe dair umutlarını kaybedeceğini söyledi.Reklam

Guterres, “Açık olan şey bunun sonuçları olacaktır. Ve benim için açık olan şu ki, bu savaşın bir anlamı yok. BM Şartı ilkelerini ihlal ediyor. Eğer durdurulmazsa Avrupa’da büyük acılara sebep olabilir.” dedi.

Savaşın durdurulması için kendi açısından çağrıda bulunabileceğini aktaran Guterres, ancak Güvenlik Konseyi’nin tüzük tarafından bu durumu ele almak için yetkilendirildiğini hatırlattı.

Johnson’dan açıklama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyon başlatmasının ardından Ukraynalı mevkidaşı ile görüştüğünü söyledi.

Putin’in “Ukrayna’ya yönelik bu sebepsiz saldırıyı başlatarak kan dökme ve yıkım yolunu seçtiğini” belirten Johnson, Twitter mesajında, “İngiltere ve müttefiklerimiz kararlı bir şekilde yanıt verecek” diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir