Manşet - YanSağlık

Prof. Dr. Ahmet Saltık: Bakan, evrim ve mutasyonun ne olduğunu öğrensin

Prof. Dr. Ahmet Saltık, Fahrettin Koca’nın açıklamalarını derğelendirdi ‘evrim ve mutasyon’ konusunda “Bilmiyorsa öğrendin” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Saltık, pandeminin Türkiye’deki seyrine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ARTI TV canlı yayınına katılan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘mutasyonların bir sonu var’ şeklindeki açıklamasına değinen Saltık, “Sayın Bakan, evrim ve mutasyonun ne olduğunu öğrensin. Eğer tıbbiyede gen ve moleküler biyoloji dersinde böyle bir şey söyleseydi ‘çık dışarı’ derdik kendisine. Bilmiyorsa öğrensin, bir hekim olarak ayıbıdır. Yok böyle bir şey. Evrim durmaz, mutasyon sonsuzdur” dedi.

“Ortada büyük bir yalan var”

“1 Mart’tan sonraki açılım-saçılım serüveninden sonra geçen 60 günlük sürede 9168 insanımızı kaybettik” diyen Saltık, “Salgın denetiminde filyasyon yaşamsaldır. Bir hasta kimden aldı virüsü, kaynağını tespit etmelisiniz. Bunun için çok iyi yetişmiş filyasyon ekiplerine gereksiniminiz var. İyi bir hekim filyasyonu öğrenir. Ama Türkiye’de diş hekimleri gönderildi filyasyon ekiplerinin başında. Diş hekimliği eğitiminde filyasyon yok, dolayısıyla diş hekimleri filyasyon bilmez. Bir diş hekimi, yanında bir kaportacı, bir şoför; bir başka diş hekimi, yanında bir marangoz, yanında bir kiralık araçla şoför, ki Sağlık Bakanlığı’nın kamusal araçları da personeli de yok yeterince, dolayısıyla filyasyon da başarısız. Bir de insanı çıldırtırcasına turkuaz tabloya sabitlenmiş yüzde 99,9’luk filyasyon oranı var. Yani neredeyse her hastanın virüsü nereden kaptığı sağlıklı bir şekilde belirlenmiş gibi. Ortada büyük bir yalan var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir