KadınKültür SanatSon Dakika

Portakal Çiçeği Festivali’nde el emeği ürünlerini satacak kadınlara stant ücreti

Adana Kadın Platformu, 10’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali’nde stantların el emeği ürünlerini satacak kadınlara ücretli olmasına tepki gösterdi.

Adana Kadın Platformu, 23 -27 Mart tarihlerinde gerçekleşecek 10’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali’nde stantların paralı olacağının açıklanmasına tepki gösterdi.

Evrensel’in haberine göre, katılımın en fazla bin adetle sınırlandırılmasının ardından marka ve şirketlerin stant açacağı karnavalda el emeği ürünlerini satmak isteyen birçok kadın stant açamayacak.

Bu soruna tepki veren Adana Kadın Platformu, yaptığı açıklamada “Portakal Çiçeği Karnavalı’nda stant açmak isteyen kadınlara engel olmayın” dedi.

El emeği ürünlerini satmak isteyen girişimci her kadına yer sağlanmasını isteyen platformun açıklaması şöyle:

Adana Kadın Platformu“Kadınlar her alanda ayrımcılığa maruz kalıp daha az ücretle çalıştırılırken kadın dostu olduğunu ifade eden bir belediyenin el emeği üreticisi, başka geliri olmayan, umudunu yaptığı ürünleri satabilmeye bağlamış kadınlardan Portakal Çiçeği Festivali’nde açılacak stantlar için 1500 TL stant ücreti istemesini kınıyoruz.”

Portakal Çiçeği Festivali’nde stant açmak isteyen girişimci kadınlar el emeği ürünlerini satıp az da olsa bir gelir elde etme hayali kurarken belediyenin istediği bu fahiş fiyat kadınların asla bu stantlarda yer alamamasına sebep olacaktır.

Unutmayın ki bu stantları açmak isteyen kadınlar şirket sahibi, dükkan sahibi veya bir işletme sahibi kadınlar değiller! Bu kadınlar el emeklerini az da olsa maddi bir gelire dönüştürmek isteyen kadınlar. Bu kadınlar festivalde kazandıkları paralar ile zengin olmayacaklar ama ev ekonomisine az da olsa fayda sağlayacaklar.

Kadınlara bunu çok görmeyin, el emeği üreticisi kadınlardan stant ücreti alınmamasını ve çekiliş sonucuna göre değil, isteyen her kadına yer sağlanmasını talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir