EkonomiGündemManşet - YanSağlık

Pandemi dönemlerinde kullanılacak diye milyonlar harcanmıştı; çürümeye terk edilmiş

Hatay’ın Arsuz ilçesinde 36 yıl önce pandemi dönemlerinde kullanılmak üzere 49 bin metrekarelik alana inşa edilen ancak hiç kullanılmayan Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi çürüdü. Tesisten geriye hayalet binalar kaldı.

Hatay’ın Arsuz ilçesinde denize sıfır bir alanda, 49 bin metrekarelik alanda yapılmış olan ve çürümeye terk edilen İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi Meclis gündemine taşındı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tesisin durumunu anlatarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Binalar çürüdü, hırsızların mekanı oldu

113 süit oda, lojmanlar, 500 kişi kapasiteli restoran, mutfak ve konferans salonu, simultane tercüme kabinleri, çamaşırhane, ısıtma-soğutma sistemleri, jeneratör, arıtma tesisi, içme suyu isale hattı ve mendirek var. 36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek inşa edilmişti. Ancak tesis 2001 yılından beri kullanılmadığı için binalar çürüdü, hırsızların mekanı oldu. Bu karantina merkezi kullanılmayarak çürümeye ve talana terk edilirken, Kovid-19 pandemisinin ilk günlerinde yurt dışından gelenleri karantinaya alabilmek için, yer yokluğundan, sabaha karşı yurtlar boşaltılmış, öğrenciler valizleriyle sokakta kalmıştı.

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur da bu kamu zararını, israfı verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Güzelmansur tesisin durumunu şöyle anlattı:

“Yıllar önce olası salgın hastalıklarda kullanılmak üzere milyonlarca lira harcanarak yapılan bu karantina tesisindeki binaların çatı, duvar ve zeminlerinde çatlaklar var, camları ve kapıları kırık, herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığı için tesisat malzemeleri ve demirbaşları çalındı.”

Tesis Sayıştay raporunda da yer aldı

Güzelmansur akla, mantığa, vicdana aykırı bir şekilde çürümeye terk edilen karantina tesisinin Sayıştay Raporu’nda da yer aldığını aktardı. Güzelmansur, “T.C. Sayıştay Başkanlığının, 2019 yılı Türk Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Denetim Raporu’nda, İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi değerli bir kamu kaynağı olarak nitelenerek bu taşınmazın atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararına dikkat çekiliyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde Güzelmansur, bu değerli kamu yatırımının çürümeye terk edilmesinin sebebini, karantina merkezinin atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararının miktarını ve tesisin bakım-onarımının yaptırılarak amacına uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir