EmekManşet - Yan

Pandemi döneminde en az 203 kurye hayatını kaybetti

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, pandeminin başından bu yana en az 203 kuryenin hayatını kaybettiğini söyledi.

CHP Antep İrfan Kaplan, pandeminin başından bu yana en az 203 motosikletli kuryenin hayatını kaybettiğinin bilgisini verdi. Kaplan, can ve iş güvenliği olmadan çalışan motorlu kuryelerin çalışma şartlarının salgın dönemi ile çok daha riskli hale geldiğine dikkat çekerek ‘Çok Tehlikeli Meslekler’ grubuna dâhil edilmesi gerektiğini söyledi.

İş yükü üç katına çıktı

Salgın döneminde sokağa çıkma yasakları ile birlikte günlük alışveriş ihtiyaçlarının da elektronik ortamlarda yapılmaya başlandığını söyleyen Kaplan, bu ihtiyaçların ulaştırılmasını sağlayan motorlu kuryelerin iş yükünün üç katına çıktığını ve bu durumun kaza riskini daha da arttırdığını vurguladı.

Kuryelerden beş tane paketin yarım saatte dağıtmalarını ve günlük ortalama 100- 120 lira yevmiye için 100-150 km yol yapmalarının istendiğini belirten Kaplan, işini kaybetmek istemeyen kuryelerin siparişi belirlenen sürede ulaştırmak gibi bir baskıyla trafiğe çıkmasının çok sakıncalı olduğunu söyledi.

En az 203 kurye hayatını kaybetti

Covid-19 pandemisinin başından bu yana 203 motosikletli kuryenin hayatını kaybettiğinin bilgisini veren Kaplan, şunları söyledi:

“Kullanımı salgın ile birlikte çok hızlı artan telefonlardaki sipariş uygulamaları puanlama üzerine çalışıyor. Müşterilerin düşük puan vermemesi için hız konusunda kuryelere baskı uygulanıyor. Bu da haliyle trafik kazalarına sebep oluyor. Çalışan sayısı azalırken iş yükünün artması motorlu kuryelerin işini daha da zorlaştırıyor. Kaza yaptıktan sonra bile siparişi ulaştırma çabası bitmeyen kuryenin can güvenliği konusunda yalnız bırakılıyor. Kazalarda engelli kalanların yanında, pandeminin başından beri bilinen 203 motorlu kurye hız uğruna yaşamını yitirdi. Kuryelerin süre kısıtlaması esnetilmeli, telefon uygulamalarındaki hız puanlaması kaldırılmalı özetle iş yetiştirme kaygısı bitirilmelidir.”

‘Koruyucu ekipmanda vergi kaldırılsın’ önerisi

Koruyucu kıyafetlerde vergi yükünün kaldırılmasını talep eden Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayati öneme sahip olan koruyucu kıyafetlerin temini kolaylaştırılmalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi dâhilinde olan koruyucu kıyafet şartı getirilmeli ve denetlenmelidir. Motorlu kurye işinde henüz ehliyeti dahi olmayan, çocuk yaşlarda kişiler de çalıştırılıyor. Bu tür sorunların önüne geçmek için mesleki yeterlilik belgesi şart.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir