Manşet - YanSağlık

Pandemi döneminde 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı hayatını kaybetti

Türkiye’de pandemi döneminde 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı hayatını kaybetti. Dr. Öğretim Üyesi Nilay Aksoy, yaşanan sorunları anlattı.

Türkiye’de pandemi sürecinde 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Dr. Öğretim Üyesi Nilay Aksoy, pandemi döneminde eczanelerde yaşanan sorunları anlattı.

Altınbaş Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nilay Aksoy, eczacıların yaşadıkları sıkıntıları, “Koronavirüs salgını eczaneler üzerinde de büyük bir etki yaratarak eczacıların ve eczane çalışanlarının çalışma hayatlarında değişikliklere yol açtı. Pek çok kişi pandemi sırasında hastanelere başvurmaktan kaçınarak şikâyetleri için eczaneye gitmeyi tercih etti. Eczacıların iş yükü arttı. Toplum eczacıları, ülkenin her yerinde ilaç, eczacılık ve sağlık hizmetleri sunan birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcıları oldular” şeklinde ifade etti.

‘Maske krizi’ hatırlatması

Pandeminin başında maske dağıtımında yaşanan skandalı da hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti:

“O dönemde maske ve dezenfektanlara aşırı talep nedeniyle tedarik sıkıntısı yaşanmış ve bu ürünlerin maliyetlerinin üreticiler tarafından aniden artırılması sonucu eczacılar halktan olumsuz tepkilere maruz kalmışlardı. Bu haksız tepkilere rağmen eczacılar pes etmeyip hizmete devam ettiler. Kuyrukların oluşmasına neden olan bedava maske dağıtımının sorumluluğu da üstlendiler, eczaneler içinde yoğunluklar oluştu, sistem zaman zaman çalışmadı. Bu yoğunluk, normal ilaç hizmetinde zorluklara neden oldu ve Covid-19 ile enfeksiyon riskini artırdı.”

Bu süreçte çok sayıda eczacının sağlıkta şiddet mağduru olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan, özveri ve gayret içerisinde görevlerini yapan tüm eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir