ManşetTüm Haberler

OSB istemeyen köyün muhtarı ve ihtiyar heyeti görevden alındı!

Çambükü Köyü’nde mera alanına OSB yapılmasına onay vermeyen muhtar ve ihtiyar heyeti görevden alındı. Kararı değerlendiren Avukat Selim Saray Kaymakamlığın örneği olmayan bir karara imza attığını söyledi.

Haber: Zülal Koçer

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı 142 nüfuslu Çambükü köyünde Bakanlık onayıyla kurulacak olan Taşova Organize Sanayi Bölgesi köyün merasına yapılmak isteniyor.

Köyün hemen yanı başındaki meraya ve kısmen mezarlığı kapsayan alana OSB kurulmasına Çambükü köylüleri itiraz ederken kaymakam eşine az rastlanır bir karara imza attı. Köyün muhtarını ve beraberindeki ihtiyar heyetini görevden aldı. Gerekçe ise arazinin devrine imza atmadığı için köy muhtarı ve heyeti kamu görevlerini yerine getirmemiş olmaları.

Görevden alma yazısı

Taşova Kaymakamı’nın imzasını taşıyan karar şöyle:

“Çambükü köyü muhtarı ve ihtiyar heyeti üyeleri kamu görevlisi olarak kamu yararı alınarak devri istenen taşınmazın devir işlemlerini yenine getirmemek. 442 sayılı Köy Kanununun 36. maddesine aykırı tutum sergilemek ve kendilerine görev olarak verilen ve talimatlandırılan devir işlemini yapmamak suretiyle görevlerini kamu görevlerini yerine getirmemiş olmaları  nedeniyle haklarında 4433 Sayılı  Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 6. maddesi gereğince SORUSTURMA İZNİ VERİLMESİNE 06. 07 /2022 günü karar verdim.”

Konuya ilişkin Yazıyor’a konuşan Avukat Selim Saray söz konusu OSB projesinin bölge sakinlerinin de istediğini ancak iki yıl önce ortaya konan projenin ilk olarak başka bir bölgede planlandığını söyledi. Daha sonra ise ilçe kaymakamının 3-4 ay önce proje için bölgede yer keşfi yaptığını, keşif sırasında da mezarlığı da içine alan bu 550 dönümlük köy merasını proje alanı olarak belirlediğini aktardı.

Avukat Selim Saray

Karabük ile Çambükü köyleri arasında bulunan ve Çambükü köyüne kayıtlı alan için kısa sürede harekete geçildiğini belirten Avukat Selim Saray bölge sakinlerinin bu karara karşı Samsun İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtıklarını aktardı.

Projeye dair bir yürütme kararının bulunmadığını kaydeden Saray köylülerin meralarına OSB istemediklerini, muhtarın da devir işlemine imza atmadığı için görevden alındığını anlattı.

Tek geçim kaynakları bitecek

Saray mera ve mezarlığın devletin tasarrufu altındaki alanlar olduğunu belirtirken kaymakamın söz konusu alanın bedelsiz olarak devri için muhtarlığa yazı yazdığını ifade etti. Muhtarlığın da meranın tek geçim kaynakları olduğu, bu alanın OSB’ye verilmesi halinde hayvancılık yapamayacakları gerekçeleri ile karara itiraz ettiğini aktardı.

‘Bu olayın başka bir örneği yok’

Görevden alma kararının haksız hukuksuz işlem ve gözdağı olarak yorumlayan Saray muhtar ve heyetinin görevden alındığı başka bir örneğin olmadığına dikkat çekti: “Adli soruşturma yok, idari soruşturma yok, adli bir mahkumiyet yok, minareyi çalmışlar kılıfını uydurmuşlar. Yani amir pozisyonda olan bir kurumun memur olan bir muhtar dinlememiş gibi almışlar görevden.”

Kanunda boşluk var

Muhtarın ve heyetin bu süreçte yaşadıkları baskı nedeni ile istifa dilekçesi de verdiklerini aktaran Saray heyetin görevden alınması durumunda bir kanuni boşluk olduğunu ifade etti. Normal koşullarda muhtarın yerine ihtiyar heyetinden birinin atanabileceğini ancak söz konusu durumda heyetin de görevden alınması ile bir kanuni bir boşluk olduğunu, kanunun ihtiyar heyetinin de görevden alındığı bir durum düşünülerek düzenlenmediğini belirtti. Avukat Saray, Kaymakamlığın da bu konuda yedek üyeleri asli üye yaparak buradan muhtar seçtirilmesi yoluna gidebileceği ihtimalinden bahsetti.

Kayyum atanabilir mi?

Kayyum atanması endişesini dile getiren Saray, “Kanun buna izin veriyor mu? Sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Maalesef şuan uluslararası hukuku, anayasayı, kanunları tanımayan bir zihniyet tarafından yönetiliyoruz. Yani bu sorunun cevabı evet yapabilirler. Yani şu yaptıklarının da kanunda yer yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir