GündemManşet - YanTüm Haberler

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Direne direne kazandık

Cezaevinden tahliye edilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Direne direne kazandık” derken, hızlı işleyen süreç nedeniyle de AYM’ye teşekkür etti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında ‘hak ihlali’ kararı verdiği HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan Kapalı Cezaevi’nden çıktıktan sonra HDP Genel Merkez binasında milletvekilleri ve parti üyeleri tarafından karşılandı. Gergerlioğlu, burada düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Tıklayın: Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

“Direne direne kazandık”

Gergerlioğlu,”Nerede kalmıştık” diye konuşmasına başlayarak, “Bizim yaşamımız direniştir, direnmek yaşamaktır sonuna kadar bunu dedik. Yaşasın halkların kardeşliği dedik. Bunların çok önemli anlamları vardı. Ben Meclis’ten böyle çıktım böyle geri dönüyorum. Biz sonuçta, haklıyız güçlüyüz ve kazanacağız dedik Meclis’ten çıkarken. Haklı olduğumuz için güçlüyüz. Bizi o zaman çok zayıf görüyorlardı. Ezdik bitti artık cezaevine diyorlardı ama ben iki şeye güveniyordum, birincisi hukuken çok çok haklıydık ikincisi kamuoyu vicdanı bizim yanımızdaydı. Direne direne kazandık. Ben beni darp ederek evimden çıkartılırken son cümlem ‘bu hikaye burada bitmez’ dedim. Biz geri adım atmayacağız, sonuna kadar direneceğiz çünkü haklıyız. Ben en başta bu zaferi halkımıza armağan ediyorum. Ben direndim evet ama benimle birlikte kamuoyu da direndi” ifadelerini kullandı.

“AYM’ye teşekkür ediyorum”

Şahsında milyonlarca insana büyük mağduriyetlerin yaşatıldığını aktaran Gergerlioğlu, “Partimize ve mağdur yüzlerce insana yaşatılıyor. 5 yıl önce barış istedim diye kamu doktorluğundan ihraç edilmiş bir insanım. İnanılmaz hukuksuz kararlar verildi. Yargıtay’dan da adaletli karar gelmedi, karar onandı. Türkiye’de biz kime güveneceğiz? Ne kadar manidar bir durum. 5 yıldır benimle birlikte yüzlerce mazlum mağdur ediliyor. Ben yerel mahkemede, istinafta mağdur edileyim ardından Meclis’te bu karar okunsun sonra sığınacağımız yer Anayasa Mahkemesi oldu. Ben buradan AYM’ye teşekkür ediyorum, hızlı bir süreç işletti ve sonunda 1 Temmuz’da karar verdi” ifadelerini kullandı.

Tıklayın: AYM’den Gergerlioğlu hakkında hak ihlali kararı

“Bu halk bu yaşananları hak etmiyor”

Halkın vekili olarak Meclis’e girdiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Ama vekilliğim düşürüldü. Ama kazanıyoruz, buradayız. Bu halkın yüzü gülsün, ben cezaevinde en çok bu halkı düşündüm. Bu halk bu yaşananları hak etmiyor. İnanın ki bana dünyanın dört bir tarafından sevgi, destek yağmur gibi yağdı. Ben haklı olduğumu biliyordum ve şu anda çok daha netleşti” diye belirtti.

“Ben vekilliğimin düştüğünü hiç düşünmedim”

Gergerlioğlu, devamında şunları söyledi:

“İçeride büyük üzüntüler yaşadık. Deniz Poyraz arkadaşımız katledildi. İçimiz karardı, üzüldük ama ‘hayır biz kazanacağız’ dedik. Son derece moralli bir şekilde içeride 3 ayı geçirdim. Bedenen kendimi korudum, ruhen yenilendim. Bunlar benim için çok iyi oldu. İstediklerini başaramadılar. Biz hiç geri adım atmadık, motivasyonumuz çok iyiydi. Arkadaşlarımızla sık sık mektuplaştık. Biz içeriden Meclis’i takip ettik. Ben vekilliğimin düştüğünü hiç düşünmedim. Hiçbir şeyden kopmadım ve üretim. Bize geri adım attıramazlar biz gerçekten güçlü ve haklıyız. Ve bundan dolayı gayet iyi bir şekilde çıktık.

“Bu galibiyetimiz bu kazancımız halkın galibiyetidir”

Üç ay boyunca bize zulmettiler boş yere içeride yattık. Evimden alırken ayakkabımı giymeye çalışırken iteleyip kakaladılar. Polis arabasında küfür ve hakaretler. Biz böyle bir süreçte insan hakları herkes içindir dedik. Geri adım atmayacağımızı söyledik. Ben arabadan polise hukuki süreçleri işleteceğim dediğimde bana ‘bizi tehdit mi ediyorsun’ dediler ben de ‘evet hukukla tehdit ediyorum’ dedim. Biz halkın vekili olduğumuzu bilerek hareket ettik ve dediğim gibi bu galibiyetimiz bu kazancımız halkın galibiyetidir. Bizim çıkmamız diğer arkadaşlarımızın çıkacağının mesajıdır. Partimize açılan davaların sonuçsuz kalacağının mesajıdır.”

“Berxwedan jiyane”

Gergerlioğlu konuşmasını, “Berxwedan jiyane” diyerek sonlandırdı.

Tıklayın: Tahliyesine karar verilen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na tazminat ödenecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir