GündemManşet - Yan

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Asla boyun eğdiremeyecekler

HDP’li Ümit Dede, cezevindeki Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu ziyaret etti. Gergerlioğlu’nun “Cezaevinde de olsam ben milletin vekiliyim. Asla bana boyun eğdiremeyecekler” dediğini aktardı.

HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, Sincan Cezaevi’ndeki Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası Gergerlioğlu’nun yaşadığı hak ihlallerini anlatan Dede, Gergerlioğlu’nun “Cezaevinde de olsam ben milletin vekiliyim. Asla bana boyun eğdiremeyecekler” dediğini aktardı.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’a Gergerlioğlu ile cezaevine götürülmek için gözaltına alındıktan sonra iletişime geçemediklerini söyleyen Dede, “Bir kaçırılma hali yaşandı. Adliyeye gittiğimizde bir polis ordusu getirilmişti. Daha sonra hastaneye gittiğimizde de tüm ısrarımıza rağmen görüşme talebimiz kabul edilmedi. Hükümlü olmasından kaynaklı hafta sonu da bir görüşme sağlayamadık. Günler sonra ilk defa kendisiyle iletişime geçebildik” diye konuştu.

“Cezaevinde de olsam ben milletin vekiliyim”

Gergerlioğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu ve kendisini moral açısından da iyi hissettiğini söyleyen Dede, Gergerlioğlu’nun, “Her açıdan çok moralliyim. Beni merak etmeyin. Cezaevinde de olsam ben milletin vekiliyim. Asla bana boyun eğdiremeyecekler. Benim üzerimden yaratmak istedikleri korku iklimine izin vermeyeceğim” dediğini söyledi. Gergerlioğlu’nun cezaevinde kötü bir muameleyle karşılaşmadığını söyleyen Dede, sağlık kontrollerinin de rutin gerçekleştirildiğini söyledi. 

“Fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalmış”

Gergerlioğlu’nun evinden alınarak cezaevine götürülme anına kadar polisler tarafından fiziki ve psikolojik şiddete uğradığını söyleyen Dede, Gergerlioğlu’nun kendisine özellikle polis aracında ağır hakaret, küfür ve aşağılamaya maruz kaldığını söyledi. Dede, “Özellikle videolarda görünen uzun saçlı polis tarafından sürekli hedef alınarak hem fiziki hem de psikolojik şiddete maruz kalmış. Asansörde de devam eden şiddet sistematik olarak devam etmiş. Videolara da yansıyan görüntülerin dışında aynı polis, polis aracında Gergerlioğlu’na yumruk kaldırmış ve son anda yumruğunu indirmiş” dedi.

“Kelepçeli olarak cezaevine götürülmüş”

Hastanede anjiyo olduktan sonra Gergerlioğlu’nun ellerinin kelepçelendiğini de söyleyen Dede, “Gergerlioğlu’nun ağrısı olduğunu söylemesine rağmen kelepçeler çıkarmamışlar. Yine hiçbir güvenlik zafiyeti olmamasına rağmen anjiyo olan bir hasta, onlarca jandarma arasında yine elleri kelepçeli olarak cezaevine götürülmüş. Gergerlioğlu’na yaşatılan bu hukuksuzluk karşısında asla sessiz kalmayacağız” dedi.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Hastanenin acil servisinde darp raporunun alındığını söyleyen Dede, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Dede, “Gergerlioğlu’nun Meclis’te polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınmasına dair suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Dede, aynı şekilde evinden cezaevine kadar devam eden süreçte polislerin hakkında da suç duyurusunda bulunacakları bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir