GündemKadınManşet

‘Ölmek istemiyoruz’ diyen kadınlardan dev şikayet dilekçesi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul’da bir binaya dev bir şikayet dilekçesi astı. Dilekçede, “Ölmek istemiyoruz” ifadesi yer alırken, platform tarafından yapılan açıklamada “Sözleşmeyi uygulatacağız” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası kadınların tepki ve mücadelesi sürerken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Zincirlikuyu’daki bir binaya üzerinde “Ölmek istemiyorum” yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı. 

Platform tarafından yapılan açıklamada söz konusu dilekçenin tek bir örnek olduğu belirtilerek, “Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyor” ifadesi kullanıldı.

“Kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik”

Açıklamada, şikayet dilekçeleri dikkate alınmadığında kadınların defalarca sistematik şiddete maruz kaldığına dikkat çekilerek “Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Arzu Aygün 9, Ayşe Tuba Arslan 23, Nahide Opuz 36, Sevtap Şahin tam 60 kez resmi makamlara başvurmuş, koruma talep etmiş ya da şikayetçi olmuşlardı. Şikayetleri görmezden gelindi ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetlerin, dilekçelerin tek bir tanesi bile dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadın hayatta olabilirdi.

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Resmi Gazete’de yayımlanarak kadınlar için eşit ve özgür bir yaşam anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi’nden imza geri çekildi. Sonra da kadın hakları kağıt parçalarıyla değil, vicdanla korunur diyerek açıklama yaptılar. Kadınların ihtiyacı bu kağıt parçalarının dikkate alınmasıdır. Kadınların defalarca kez şikayet dilekçesi vermek zorunda kalmaması için İstanbul Sözleşmesi şarttır. Biz eşitlik için, eşitliği sağlayan yasaların uygulanması için mücadele ediyoruz.

Kadınlar için yaşam hakkımız başta olmak üzere, eşit ve özgür yaşamamızın garantisi olan yasalar, sözleşmelerdir. Her bir maddesi öldürülen onlarca, binlerce kadının ardından yazıldı. Kadınların verdikleri mücadeleyle var oldu. Şimdi mücadelemizle de o kararı geri çektirecek, sözleşmeyi de uygulatacağız.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir