Manşet - YanSon 24 Saat

Öğretmenler sordu: Ölüyoruz, aşı nerede?

Vaka sayıları giderek artarken, yetkililerin koronavirüs pandemisi ile mücadelesi ve aşı tartışılır hale gelmişken, eğitim emekçileri yetkililere seslendi. Bir süredir pandemi politikası nedeniyle yaşadıkları mağduriyet ve aşıların yetersizliği konusunda çeşitli illerde eylemlerini sürdüren Eğitim-Sen üyeleri bu kez de İstanbul’dan sordu: Aşı nerede?

‘Sayın bakan kameralar önünde aşı oldu, bir buçuk aydır bekliyoruz’

Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Türkeğitim-Sen üyeleri “Önlem alınsın, eğitim emekçileri aşılansın” pankartı açtı. Burada yapılan basın açıklamasında konuşan Eğitim-Sen 7 nolu Şube kadın sekreteri Gamze Yıldırım okulların 2 Mart itibari ile yüzyüze eğitime açıldığını hatırlattı.

Yıldırım, “Ancak okulları açan bakanlığın ne aşı ne de diğer tedbirler konusunda yeterli bir çalışma yapmamış olduğu görüldü” dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın bakan 24 Şubat’ta kameralar karşısında aşı oldu ve öğretmenlere aşı sürecinin de başladığını ilan etti. Bunun üzerinden bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen bakanlık, bugün öğretmenlerin ancak %10’unun aşılanabildiğini açıklamaktadır. Bu sayının ne kadar yetersiz olduğu ortadayken ve vaka artış hızı dikkate alındığında aşının hızla ve yaygınca yapılmasını istememize rağmen bu konuda bir ilerleme kaydedilmedi. Aşıda eğitim alanının ön sıralara alınması çağrılarımıza kulak tıkandı.”

‘MEB kulak asmadı!’

MEB’in, yeterli önlem alınmadan ve aşı yapılmadan okulların açılmasının virüsün yayılma hızını arttıracağı yönündeki uyarılarına kulak asmadığını söyleyen Yıldırım şunları söyledi: “Okullarımızda tedbirlerin uygulanmasına yardımcı olabilecek ve kontrol edebilecek sağlık personeli görevlendirilmesi gerektiğini ısrarla dile getirmemize rağmen bu konuda da herhangi bir adım atılmadı.”

‘Uyarıların bir kısmı bile dikkate alınsaydı ölümlerin önüne geçilebilinirdi’

Pek çok noktada uyarıda bulunduklarını ancak yetkililer tarafından dikkate alınmadıklarını kapydeden Yıldırım “Önerilerimizin en azından bir kısmı bile hayata geçirilseydi eğitim alanında yaşanan vaka yayılım hızının ve gerçekleşen ölümlerin önüne geçebilirdi” dedi

1 Mart’tan sonra eğitim alanında da vakaların hızla arttığını dile getiren şöyle konuştu: “Geçtiğimiz hafta içinde Büyükçekmece’de, dün Esenyurt’ta ve hafta boyunca birçok ilçede öğretmenler hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın sonuçlarıyla birlikte toplamda 26 eğitim emekçisi ne yazık ki hayatını yitirmiştir. Hiç kimsenin bu sonuçları bir sayı olarak görme lüksü yoktur.”

‘Arkadaşlarımız çaresi olmayan bir hastalıktan dolayı ölmüyorlar’

Yıldırım “Arkadaşlarımız çaresi olmayan bir hastalıktan dolayı ölmüyorlar. Bu hastalığın aşısı artık var. Arkadaşlarımız aşıya erişemedikleri için hayatını kaybediyor.” dedi.

Sınırlı olarak ulaşabildikleri istatistikleri paylaşan Yıldırım “5 Mart’tan 11 Nisan’a kadar olan dönemde pozitif veya temaslı öğretmen sayısı 3370, öğrenci sayısı 5164 ve personel sayısı 375 olmuştur” dedi.

“Futbolcuların ve turizm sektörünün aşıda öne alındığına dair haberler ekonomiye endeksli bir bakış açısını ortaya koymaktadır” diyen Yıldırım eğitim alanının geriye itilmesini kabul edemeyeceklerini söyledi.

Yıldırım taleplerini sıraladı:
Önlemler yeterli seviyeye getirilene kadar yüz yüze eğitimi ve sınavları erteleyin!
Öğretmenlere yaygın ve seri aşılanma, düzenli test olanağı yaratın!
Tepeden hayatın gerçeklerine uymayan kararlar almak yerine, karar alma süreçlerinde okullardaki öğretmenlere, öğrencilere ve velilere kulak verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir