GündemManşet - Yan

Nisan ayında 8’i çocuk 129 kişi intihar etti

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer tarafından yayımlanan verilere göre Nisan ayında 8’i çocuk 129 kişi intihar etti.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, artan intihar vakaları sonrası verileri paylaştı. Soru önergeleri ve bilgi edinme başvuruları yanıtsız kaldığı için medyaya yansıyan haberlerden yola çıkarak intihar sayılarını ortaya çıkaran Taşcıer, sadece Nisan ayında 129 kişinin yaşamına son verdiğini açıkladı.

Yerel haber sitelerinden yaptıkları tarama sonucu düzenli olarak aylık intihar verilerini açıkladıklarını belirten Taşcıer, buna göre Nisan ayında en az 129 kişinin intihar ettiğini belirtti.

2021 yılının Ocak ayında 94, Şubat ayında 99, Mart ayında da 112 kişinin intihar ettiğini kaydeden Taşcıer, her ay daha da kararan bir tabloyla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

“Bu sayılar yalnızca haber olan intihar vakaları”

Verilere ilişkin Gazete Karınca’dan Recep Karadoğan’a değerlendirmelerde bulunan CHP’li Taşcıer, intiharların da bir salgın gibi yayıldığını ifade ederek, toplumsal bir sıkışmanın yaşandığının altını çizdi.

Resmi yanıt alamadıkları için tespit edilen sayıların en az olduğunu söyleyen Taşcıer, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sayılar yalnızca haber olan intihar vakaları. Ayrıca bu ayki 129 intihar vakası yalnızca ölümle sonuçlananlar. Bunun haricinde intihar girişimlerini dahil etmiyoruz. Çünkü girişimlere baktığımızda bundan çok ama çok daha fazla olduğunu görüyoruz.”

8 çocuk intihar etti

İntihar edenler arasında çocukların da olduğunu belirten Taşçıer, “Geçtiğimiz ayki tespitlerimizde Mart ayında 13 çocuğun intihar ederek yaşamına son verdiğini görmüştük. Bu ay da maalesef biri 13, ikisi 15, ikisi 16 ve üçü 17 yaşında olmak üzere 8 çocuk yaşamına son vermiş” dedi.

Her alanda eşitsizliğin olduğunu ve bu nedenle toplumsal bir buhranın yaşandığını vurgulayan Taşcıer, bu konuda verdikleri araştırma önergelerinin de AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir