GündemManşet - YanTüm Haberler

Mustafa Akıncı’dan Erdoğan’ın müjdesine tepki

Erdoğan’ın KKTC’de verdiği ‘külliye müjde’sine Mustafa Akıncı tepki gösterdi, “”Devletlerin itibarı, binalarının ihtişamı ile ölçülmez” dedi.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘külliye müjdesi’ni eleştirdi.

“İngilizlere ait bir gecekondu”

Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle dün KKTC Meclisi’nde konuşmuştu. Ülkenin ‘doğru düzgün cumhurbaşkanlığı binası ya da meclis binası bulunmadığını’ öne süren Erdoğan, şunları söylemişti:

“Bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki bina malum bu İngilizlere ait bir gecekondu. Bir de muhteşem bir millet bahçesini orada yapalım, gerçekleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kıbrıs Türklerine ait devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lazım.”

“Devletlerin itibarı, binalarının ihtişamı ile ölçülmez”

Erdoğan’ın söz konusu açıklamalarına tepki gösteren eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“KKTC cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık.

‘Gecekondu’ yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”

Tıklayın: Mustafa Akıncı: AKP tarafından tehdit edildim

Tıklayın: Akıncı, Kutlu Adalı cinayetine ilişkin konuştu: Türkiye derin devleti tarafından işlenmiş bir cinayet

Tıklayın: Mustafa Akıncı: Türk devleti adına görev yapmakla yetkili kılınmış canavar ruhlu faşistlerin, mafya ile iş birliği içinde işledikleri ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir