ÇevreManşet - Yan

Müsilaj uyarısı: Farklı salgınlar ortaya çıkabilir

Halk Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaja ilişkin uyarılarda bulundu, “Farklı salgınlar ortaya çıkabilir” dedi.

Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyasına (müsilaj) ilişkin değerlendirmeler yapılmaya devam ederken, Halk Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz da uyarılarda bulundu.

“Farklı salgınlar ortaya çıkabilir”

BirGün’e konuşan Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, “Kıyılardan alınan ilk numunelerden ortaya çıkan bulgular bize deniz girmenin çok tehlikeli ve sakıncalı olduğunu gösteriyor” derken, “Farklı salgınlar ortaya çıkabilir. Bu dönem özellikle ishal hastalıklarını yakından izlemeliyiz. Şu an Marmara’ya hiçbir atık suyun deşarj edilmemesi, denize akıtılan atık suların ise acilen durdurulması lazım. Denizlerdeki ve kıyılardaki yükü daha fazla artırmamak gerekiyor. Önlem alınmazsa ve dikkatli olunmazsa daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

Koli basili uyarısı

“Marmara Denizi’nde koli basili oranının yüksek olması beraberinde denizde tehlikeli birçok bakteri ve virüs türünün de olabileceğini gösteriyor” diyen Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müsilaj deniz bilimcilerinin aktardığı kadarıyla, stresli koşullar altında gelişen bir durum ve denizin bir yanıtı. Marmara’da özellikle atıklar ve iklim değişikliğinin etkisiyle deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle bu durum ortaya çıktı. Marmara, çok uzun yıllardır ciddi bir atık su yüküyle karşı karşıya. Müsilajla tehlikeli mikroorganizmaların aşırı derece çoğalması söz konusu. Geçtiğimiz hafta deniz suyundan örnek alındı koli basilinin normalden yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden denize girmek çok tehlikeli. Ancak, sahil bandının tamamında risk aynı olmayabilir ve risk değerlendirmesi yaparak buna göre önlemler almak lazım.

“Toplanan müsilaj da bertaraf edilirken toprağın ve yer altı sularının kirletilmemesi gerekiyor”

Deniz ürünlerinin tüketimiyle ilgili hızlı bir şekilde açıklama yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri insan sağlığı için çalışmalar ve açıklamalar yapmalı. Müsilajın toplanmasının faydası çok kısıtlı olacaktır. Bu denizin derin tabakalarına kadar etki gösteren bir oluşum. Yüzeyden temizleme kısıtlı düzeyde yarar sağlar. Temizleme ve inceleme ekiplerinin de kendi sağlıklarını korumaları çok önemli. Hem kendileri hastalanabilir hem de çevrelerindekilere bulaştırabilirler. Toplanan müsilaj da bertaraf edilirken toprağın ve yer altı sularının kirletilmemesi gerekiyor.”

https://yaziyor.org/2021/06/13/musilaj-tehlikesi-akdenizde/
https://yaziyor.org/2021/06/13/cevre-muhendisleri-odasidan-musilaj-degerlendirmesi-eylem-planlarina-baktiginizda-buram-buram-ihale-kokulari-geliyor/
https://yaziyor.org/2021/06/13/marmara-denizi-koruma-eylem-plani-amac-yandasa-ve-katara-yeni-kazanc-kapisi-acmak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir