ÇevreKültür SanatSon 24 SaatTüm Haberler

Munzur Festivali’nde iki müzik grubuna yasak!

“Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” şiarı bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne yönelik Tunceli Valiliği kısmi yasak getirdi.

Yasaklama kararına tepki gösteren Tertip Komitesi, programın planlandığı şekliyle devam edeceğini kaydetti.

“Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” şiarı ile 21- 24 Temmuz tarihleri arasında Dersim ve bağlı ilçelerinde yapılacak olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne Tunceli Valiliği bazı yasaklamalar getirdi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip komitesi ve Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Dersim Belediyesi toplantı salonunda yapılan açıklamayı belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu okudu.

‘Programı uygulamaya devam edeceğiz’

Maçoğlu “Belirtmek gerekir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın -dilin–kültürün-sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Valilik bazı etkinlikleri yasakladı

Maçoğlu, pandemi sebebiyle son iki yıldır festivalin gerçekleşmediğini ve bu yılki festivalin programını önceki günlerde kamuoyu ile paylaştıklarını aktardı. Festival programına ilişkin bilgilendirmeyi 30 Haziran günü mülki idare amirliğine yaptıklarını kaydetti.

Kendilerine yapılan bildirimde bazı etkinliklere yasaklamalar getirildiğini ifade eden Maçoğlu, “18 Temmuz tarihinde valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazıyla; kısmi yasaklamalar olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi” diye konuştu.

‘Turistlere açık, Dersimlilere kapalı’

Maçoğlu, “Bizler biliyoruz ki pansiyonlar, milli eğitim bakanlığınca okul–aile birlikleriyle beraber okul bütçelerine katkı sunmaları açısından yaz tatili döneminde genel olarak ücretli şekilde halkın kullanımına açıktır. Ayrıca bu güne kadar pansiyonlar tur şirketlerine ve dışarıdan ilimize gelen görevli memur ve turistlere açık iken neden Dersimlilere ve Dersimin dostlarına kapatılmıştır” diye belirtti.

‘Yasakları kabul etmiyoruz’

Festivalde programındaki müzik dinletilerinin valilik tarafından yasaklandığını ifade eden Maçoğlu, “Adı geçen Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı’nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir” dedi.

Maçoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

Yürüyüş aynı gün ve saatte yapılacak

Yine planlanan, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı festival yürüyüşü ise güzergâhı bahane edilerek yasaklanmıştır. 8 Mart, Newroz ve 1 Mayıs’ta belirlenen güzergâhta yürüyüş yapılmış ve herhangi bir kamu güvenliği sorunu oluşmamıştır. Yürüyüşün engellenmesi yozlaşmaya, madenciliğe, doğa katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi demektir. Yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğiz.

Müzik dinletileri, paneller, farklı sanat dallarında atölyeler, belgesel gösterimleri, sergiler, ekoloji buluşmaları ve çocuk atölyelerine yer vereceğimiz 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programımızda buluşmak üzere tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını ilimize davet ediyoruz. Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir