GündemPolitika

Mithat Sancar’dan erken seçim çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Biz erken seçim istiyoruz” dedi, muhalefete mesaj gönderdi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, TELE1’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianameye ilişkin konuşan Sancar, her koşulda seçime gireceklerini vurgulayarak, “Seçimden kısa süre önce kapatma yolunu seçseler bile seçimlere siyasi ağırlığımızı koyacak seçeneklerimiz ve imkanlarımız vardır. Halkımız bu konuda en ufak bir karamsarlığa kapılmasın. Biz erken seçim istiyoruz. Muhalefet partileriyle görüştüğümüzde bunu önerdik. Eğer muhalefet partileri de erken seçim istiyorsa bunun nasıl olacağını istişare etmelidir. Ortak bir tavır geliştirme konusunda biz hazırız” dedi.

“Bu ülkede tek adama bağlı rejimi hukuku ve demokrasiyi ortadan kaldırıyor, toplumu da yoksullaştırıyor” Sancar, “Öte yandan çürümeye yol açıyor. Danışmanlar skandalının nedeni budur. Kapatma davası iktidarın iki ortağının yol açtığı bir sonuçtur. Eğer aralarında bu konuda görüş ayrılığı varsa bunu açıkça dile getirmelidirler. Cumhurbaşkanı bu konudan rahatsızsa bunu susarak değil konuşarak bunu ifade etmelidir.” ifadelerini kullandı.

“İktidarın tutumu çaresizliğin göstergesidir”

Sancar, cezaevine götürülen HDP’li Ömer Farun Gergerlioğlu ‘nun durumuna ilişkin şunları söyledi:

Vekilliği düşürüldükten sonra darp edilerek gözaltına alınan ve hastaneden apar topar cezaevine götürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumuna da değinen Sancar, “Gergerlioğlu partimizin mücadele tutumunu sergilemiştir. HDP olarak milletvekilliğinin düşürülmesi ve sonrasındaki tüm gelişmelerde birlikte hareket ettik, inisiyatifi de vekilimize bıraktık. Onun belirlediği doğrultuda tutum sergiledik. İktidarın vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yönelik tutumu hınç, panik ve çaresizliğinin göstergesidir. Gergerlioğlu hakikati savunduğu, insan hakları mücadelesinden taviz vermediği ve vicdanları harekete geçirdiği için iktidarda büyük rahatsızlık yarattı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir