ManşetPolitikaSon 24 Saat

Mithat Sancar: Saldırı esnasında 40 kişilik yönetici grubumuzun toplantısı vardı

Bugün İzmir’de HDP İl Örgütü’ne yönelik saldırı ile ilgili açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “Saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi.  Tam anlamıyla tarama yapmış katil, plan açıktır!” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin İzmir İl Örgütü’ne bugün bir kişi tarafından saldırı düzenlendi. Saldırgan parti binasına silahla girip Deniz Poyraz adlı partiliyi katletti. Olayın ardından parti binasının önüne çok sayıda HDP’li gelirken Poyraz’ı görmek isteyen annesi ve yakınları polis tarafından engellendi.

Olaya tepkiler sürerken HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da bir açıklama yaptı.

Sancar’ın açıklaması şöyle:

‘Aylardır söylüyoruz’

“Aylardır söylüyoruz; bu iktidar kaostan besleniyor. HDP’yi her türlü yolu kullanarak susturmaya çalışıyor. Kobani Davası da, kapatma davası da bu amaca yöneliktir. Yargı ve siyaset yoluyla bizimle baş edemeyenler şimdi silahlı katillerini devreye sokmuştur”

‘İktidar, kaos planlarını devreye sokmuştur’

Yarattığı karanlık döngüden kurtulamayacağını anlayan iktidar, kaos planlarını devreye sokmuştur. AKP Genel Başkanı bir süre önce “Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler neler olacak” demişti. Bu sözünüzü açıklamak zorundasınız!Her gün herkesi, her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı bu saldırı karşısında ne diyor? Sözü nedir? Gazetecileri, siyasetçileri ve en başta partimizi hedef gösteren iktidarın küçük ortağı da bu saldırıdan sorumludur.

‘İzmir İl Binamız yaklaşık bir buçuk yıldır kuşatma altında’

İktidar bu saldırının sorumlusudur! Düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, çatışma ortamını tahrik eden iktidar bu cinayetin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin sorumlusudur.

‘Kaos planı devreye sokulmuştur, farkındayız’

İzmir İl Binamız yaklaşık bir buçuk yıldır kuşatma altında. Bu şahıs 10:30’da göstere göstere elinde silahla binamıza girebiliyor ama bunu oradaki yüzlerce polis görmezden geliyor ya da yol veriyor. Bunların hepsinin peşinde olacağız! Burada yapılan saldırının tek hedefinin ve asıl hedefinin HDP olmadığını herkesin daha açık görmesi ve dile getirmesi gerekiyor. Yapılmak istenen bellidir; bir kaos planı, bir iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur. Biz bunun farkındayız.

‘Herkes HDP etrafında kenetlenmelidir’

Demokratik siyaset alanında her türlü meşru mücadele yolunu kullanacağız, her alanda bu oyunları boşa çıkarmak için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Ne cinayetler bizi durdurabilir ne kumpas davaları ne de tehditler!

Bizim buradan açık bir çağrımız var; demokrasiden, barıştan ve adaletten yana olan herkes şimdi HDP etrafında kenetlenmelidir, HDP etrafında kenetlenmek demokratik siyaseti savunmaktır, kirli ve kanlı kaos planları peşinde koşanlara ‘dur’ demektir.

Meclisteki partilere çağrı

Her türlü çekingenlik, kaos planlarının sahiplerini cesaretlendirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Mecliste bulunan ve bulunmayan bütün siyasi partilerin başkanlarıyla en kısa zamanda bir araya gelelim, bu karanlık oyuna karşı ortak tutumu  gösterelim.

Deniz Poyraz’ın öldürülmesi bize, hepimize yöneltilmiş alçakça bir saldırıdır. Sevgili Deniz, senin anını yaşatmaya, o onurlu ve güzel mücadeleni sürdürmeye söz veriyoruz. İçinde bir çiçek gibi suladığın barışı da mutlaka getireceğiz, sana söz sana yemin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir