Manşet - YanPolitika

Mithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız

Mithat Sancar, HDP’nin ittifaklarına ilişkin tutumunu açıkladı, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ‘üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız’ vurgusunda bulundu.

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, T24’te Murat Sabuncu’nun ‘Türkiye’de hayat nasıl bayram olur?’ programına konuk oldu. İttifak tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sancar, “Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talebimiz yok” derken, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

“Demokrasi ittifakı diye bir çağrımız var”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Millet İttifakı’nın genişleyebileceği şeklindeki açıklamasını değerlendiren Sancar, şunları söyledi:

“HDP’nin ittifak dışı tutulması gerektiği yönünde açıklamalar biraz fazla temelsizdir. Bir defa şöyle bir varsayımla hareket ediliyor, sanki HDP herhangi bir ittifaka dahil olmak istiyormuşçasına bir üslupla konuşuluyor. HDP’nin seçim ve ittifakla ilgili stratejisi aslında çok açıktır ve bunu haftalardır, aylardır anlatmaya çalışıyoruz. Medyada bunların yeterince yer almamasının da yarattığı bazı boşluklar var. Birincisi, bizim ‘Demokrasi İttifakı’ diye bir çağrımız var. Biz, diyoruz ki, Demokrasi ittifakı seçim ittifakıyla bir tutulmamalıdır. Demokrasi mücadelesi bütünüyle seçimlere endekslenerek yürütülmemelidir.”

‘Demokrasi ittifakı’nın emekçiler, inanç ve halk toplulukları, kadınlar, gençler, doğa talanına karşı mücadele eden herkese yönelik bir çağrı olduğunu vurgulayan Sancar, mücadeleyi, güçleri ve sesleri birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. 

“Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talebimiz yok”

Sözlerinin devamında Millet İttifakı’na katılmak gibi bir taleplerinin olmadığını söyleyen Sancar, “Biz elbette seçim ittifaklarının olabileceğini görüyoruz ve bunu normal sayıyoruz. Fakat iki seçim var önümüzde. Biri Cumhurbaşkanlığı seçimi, biri parlamento seçimi. Bizim parlamento seçimi için ittifak talebimiz ve arayışımız yoktur. Biz, parlamento seçimlerinde barajı aşacak güce sahip olduğumuza kesinlikle inanıyoruz ve bunu görüyoruz. Bizim izlediğimiz politika, demokrasi ittifakı ve üçüncü yol, parlamento seçimlerine zaten kendi başımıza girmemizi de son derece makul bir seçim olarak ortaya koyuyor. Dolaysıyla bizim Millet İttifakı’na girme talebimiz, arayışımız, beklentimiz yoktur. Millet İttifakı nasıl genişler, bu o konuda müzâkere yürütecek partilerin meselesidir” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetle diyaloğa hazır olduklarını söyleyen Sancar, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifaka ihtiyaç olacaktır. Çünkü bu seçim 50+1 yöntemiyle Cumhurbaşkanı’nın seçilmesini mümkün kılıyor. Şimdi biz diyoruz ki; HDP olarak Türkiye’de demokrasinin önünü açmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız ancak şunun da akılda tutulmasını istiyoruz. HDP’yi yok sayan, HDP’yi yedek güç olarak görme niyetinde olan bir hesap varsa bu şimdiden rafa kaldırılmalı” şeklinde konuştu.

https://yaziyor.org/2021/05/12/hdp-iktidarin-karanlik-orgutlerle-is-birligi-halklara-cok-buyuk-acilar-yasatti/
https://yaziyor.org/2021/04/27/pervin-buldan-hdp-yargilanan-degil-yargilayandir/
https://yaziyor.org/2021/05/11/hdpli-kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-aciklamasi-biz-bitti-demden-bu-is-bitmeyecek/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir