GündemPolitika

Mithat Sancar: Bize açılan dava yargı süsü verilmiş siyasi intikam davasıdır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisine yönelik kapatma davasını “Bize açılan dava, yargı süsü verilmiş siyasi intikam davasıdır” sözleriyle değerlendirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis’teki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Demokratik siyasetteki ısrarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu yoldan dönüş yoktur” diyen Sancar, “Bize açılan kapatma davası yargı süsü verilmiş siyasi bir intikam davasından başka bir şey değildir. Hukukla tartışılan bir tarafı yoktur. Kapatma davasının savcısı iktidarın başıdır, dava bizzat Saray’da hazırlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Sancar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Milyonlar kapatma girişimlerine, vekilliklerin düşürülmesine, kumpaslara, kayyım gaspına ‘Beni çiğneyemezsiniz’ diyerek meydanlardan haykırmıştır.  Yanlış hesap halktan döner. En genç Nevruz’u yaşadık. Yolumuza sizlerden aldığımız güçle devam edeceğiz.

“Halkımız barış konusunda kararlı ve ısrarlı”

“Sevgili kadın yoldaşlarımız, Nevruz alanlarının en güçlü sesi, iradesi ve rengi şüphesiz siz kadınlar oldunuz. Kadınların gücünü, kararlılığını ve cesaretini bir kez daha ortaya koydunuz. Güçlü meydan okuyuşunuz bu ülkenin kadın düşmanı ceberrut ülkenin tekelinden mutlaka çıkarılacağının müjdesini verdiniz. Ne mutlu sizlere. Mücadelenizin önünde saygıyla eğiliyorum. Barış; ekmek, su ve hava kadar bu toprakların kadim haklarının yaşamsal ihtiyacıdır. 2021 Newroz’u yaşadığımız tarihsel büyük acıların son bulması için barışın aciliyetini ortaya koymuştur. Halkımız barış konusunda kararlı ve ısrarlıdır.

“Kapatma davasının savcısı iktidarın başıdır, dava bizzat Saray’da hazırlanmıştır”

Tüm demokrasi güçlerinin, parlamentonun Newroz’da verilen barış mesajlarını dikkat değerlendirmeli. Bu güçle yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Mücadelemizi mutlaka ama mutlaka başarıya ulaştıracağız. Demokrasi elbette bedel ödemeye göze alarak, büyük mücadeleler vererek kazanılır. Kimse ihsan etmez, lütfetmez. Bu ülkede demokratik siyaset yürütmek de bu bedeli göze almadan mümkün değil. Cesaret ve kararlılık gerektir. Demokratik siyasetteki ısrarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu yoldan dönüş yoktur. Bize açılan kapatma davası yargı süsü verilmiş siyasi bir intikam davasından başka bir şey değildir. Hukukla tartışılan bir tarafı yoktur. Kapatma davasının savcısı iktidarın başıdır, dava bizzat Saray’da hazırlanmıştır.

“İktidar yalanlarla toplumun hafızasını bastırmak istiyor”

HDP, kurulduğu günden beri fiili olarak kapatılmak amacıyla zulmü uygulamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu iktidar yalanlarla toplumun hafızasını bastırmak istiyor. O nedenle örneklerin bir kısmını yeniden hatırlamak gerekiyor. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, pek çok milletvekili arkadaşımız, binlerce yöneticimiz, üyemiz, belediye eş başkanımız tutuklandı. Hâlâ siyasi rehine olarak cezaevinde bulunuyorlar.

“Sizi durduracağız, kaybedeceksiniz”

Vekillikler düşürüldü, halkımızın binbir emekle kazandığı belediyeler gasp edildi, medyada bize karşı akıl almaz bir ambargo uygulandı, nefret söylemi kullanıldı, iftira yürütüldü. Ne oldu peki? Her saldırı dalgasından daha çok büyüyerek, demokratik olmayan seçim yarışlarından bile yüzümüzün akıyla çıktık. HDP bir bina mıdır sadece, dükkân mıdır, ne sanıyorsunuz siz? HDP meydanlardaki milyonlardır. HDP’yi kapatamazsınız. Karanlık bir yola girdiniz, ülkeyi uçuruma sürüklüyorsunuz. Sizi durduracağız, kaybedeceksiniz. Bu dava iktidarın tükendiğinin de itirafıdır.

“İddianame bir itirafnamedir”

Merkezi bir iktidar aklı var, bu her şeyin sorumlusudur. Hiç kimse sorumluluğu birinden diğerini atıp birini aklamaya çalışmasın. Karşımızda ceberut bir iktidar var, faşist bir zihniyet var. Bu koalisyon bütün sorumluluğu birlikte paylaşıyor. İddianame bir itirafnamedir. İktidarın bildirisinden öte bir anlam taşımıyor. Hayatta olmayan arkadaşlarımıza siyasi yasak talep etmişler. Bugün aramızda olmayan arkadaşlarımızdan da korkuyorsunuz. O miras burada bugün mevcutsa o zaman ödenen bedeller dolayısıyladır.

“HDP fikriyatı nerede varsa ondan korkuyorsunuz”

Korkuyorsunuz. Her türlü korkuyorsunuz. HDP fikriyatı nerede varsa ondan korkuyorsunuz. Korkmakta da haklısınız. HDP, size nasıl kaybettireceğini ve demokrasinin yolunun nasıl açılacağını çok iyi biliyor. 7 Haziran 2015’i unutmadınız, unutmayınız. 31 Mart ve 23 Haziran 2019’u unutmadınız, unutmayınız. Bu dönem yazılan iddianameler kadar ayıp olanları görmedim. Bu iktidar geçmişteki bütün kötülükleri geride bırakacak kadar kötülük yarışında hırslıdır. Hangi kötülük hayatta kalabildi? İşte tarih, işte gerçekle. İddianameyi hazırlayanlar o kadar hızını alamamışlar ki, iktidarın küçük ortağının genel merkezinde hazırlanmış, son hali Saray’da verilmiş bir belgedir budur.

“İddianameyi okuyan hakimler çok zor durumda kalacak”

İddianamede ‘HDP, milli meselelerde devletin yanında durmamıştır’ denilmiş. Sizin gibi olsaydık adımız niye HDP olsun? Tabii ki karşı çıkacağız, hepsinde haklı olduğumuzu bu ülkenin halkları ve dünya görüyor. Bu ülkeyi savaş politikalarıyla sefalete, kana, açlığa, yoksulluğa mahkûm etmenize elbette onay vermeyeceğiz. Milli mesele diye iddianamede verilen örneklere bakarsınız hepsi çökmüş dış politika maceraları. Libya’da hangi iddialarla vardınız, şimdi neredesiniz? Dünya, bu ülkenin insanları görmüyor mu? Bunu gerekçe yapacak yargı organı bin kere mutlaka düşünsün. Bunu iddianameyi okuyan hâkimlerin çok zor durumda kalacaklarını biliyorum. AYM’de de değerli hukukçular olduğunu biliyorum. Bu iddianameyi gördüğünde içleri sızlayacak hâkimlerin olduğunu biliyorum. İktidar, hâkimlerin iradesine el koymaya çalışıyor, yine de iradesine, vicdanına sahip çıkacak hâkimler vardır, bu inancımı korumak istiyorum.

“Reddet iddianameyi, tarihe aydınlık sayfalarda geç”

İlk incelemeyi yapan raportör arkadaşımız, reddet iddianameyi, tarihe aydınlık sayfalarda geç. Vicdanlı insanlara seslenmeye devam edeceğiz. Bu dava tasfiye planın parçasıdır, intikam manifestosudur. Bu dava kaybettikleri büyükşehir belediyelerinin intikamıdır. Kapatma davası açıldı diye mücadeleden vazgeçecek değiliz. Meydanı bu karanlığa asla bırakmayacağız. Bugüne kadar engelleri nasıl aştıysak öyle aşacağız. Onlar HDP’yi siyaset dışına itebileceklerini zannetsinler, biz ülkenin yönetimine doğru yürüyüşümüzü kararlı ve güçlü adımlarla, demokratik seçeneklerle daha etkili bir biçimde devam ettireceğiz.

“Kimse kaygıya kapılmasın”

Bizim yolumuz bellidir. Bu ülkenin insanlarını açlığa, sefalete, baskıya ve şiddete mahkûm eden zihniyeti değiştireceğiz. Bizim yolumuz bu. Yol haritamız için tüm demokrasi güçleriyle konuşacağız. Bu dava sadece HDP’yi hedef alan bir dava değildir. Arkamızdaki halk desteğiyle biz yürürüz bu yolu. Mesele HDP’nin çok ötesindedir. Varacağımız sonucu halkımızla paylaşacağız. Kimse kaygıya bile kapılmasın. Yol yoksa yol yapacağız. Bu mücadelenin sonunda kapanan halkın iradesi olmayacak. Kaybeden demokrasinin önüne duvar ören zihniyetin kendisi olacak. HDP, büyüyerek devam edecek, bu iktidar dönemi mutlaka kapanacak.

“Gergerlioğlu barış dediği için yargılandı”

Bu iktidarın kaybedeceğini görüyor, zulmünü daha fazla artırıyor. Önce Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğini hukuksuz bir biçimde düşürdüler. Barış dediği için yargılandı, mazlumun, haklının yanında yer aldığı için mahkûm edildi. Jet hızıyla davası tamamlandı. Gergerlioğlu güçlü bir ses oldu, vicdanlı insanları bir araya getirmeye başladı. O nedenle vekilliği düşürüldü. Zulümden tatmin olmuyorlar. Gergerlioğlu grup odasında ‘Adalet Nöbeti’ tutmak istediğini söyledi. Bu şartlarda olabildiğimiz kadar yanında olduk. Vekil arkadaşlarımızın sayıca az olması, Nevruz kutlamaları dolayısıyla bölgede olmasını fırsat bilerek Meclis’e yüzlerce polis soktular, abdest alırken gözaltına aldılar.

“Polislerin elleri ve sesleri titriyordu”

Gelen polislerin ellerinin ve seslerinin titrediğini söyledi Ömer kardeşim. İbadetini yapmasına dahi tahammül edemeyen zihniyet zalimdir. Götürdüler de ne oldu. O görüntüler silinmeyecek bir kara leke olarak alınlarına kazandı. Bizler için onur belgesidir. Kötülüğe batanın dipte yolculuğunun sonu yoktur. Ya arınacaksınız ya da dibine kadar gideceksiniz. Yapmayın. Bu mücadele sizleri de kurtarmak için çağıran mücadeledir. Sizin için de mücadele ediyoruz. Bunu da bilin, görün. Bilmeyen de Gergerlioğlu ne yaptı diye düşünüyor olabilir. Çaldı, çırptı, cinayet mi işledi, bu ülkenin kaynaklarını mı talan etti? Barışı savundu. Bu ülkeyi her gün soyanlar, şiddetin içinde olanlar soruşturmaya bile uğramıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir