KadınManşet - Yan

Melek İpek davası: “Mübaşir de dahil herkes ağladı”

Melek İpek’in avukatı Ahmet Onaran, tahliye kararı verilen duruşmayı anlattı ve “Melek İpek, tahliye kararının açıklanmasıyla hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Hatta duruşma salonunda kim varsa mübaşir de dahil herkes sevinç gözyaşlarını tutamadı” ifadelerini kullandı.

Antalya’da kendisine işkence uygulayan ve ölümle tehdit eden eşi Ramazan İpek’i öldüren Melek İpek’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık İpek hakkında, ‘kast olmaksızın taksirle insan öldürme’ suçundan, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise, ‘meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez’ hükmü gereğince Melek İpek’in tahliyesine karar verdi.

“Savunmamızın temelini meşru müdafaa üzerine kurduk”

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’ye konuşan ve hâkim karşısına çıktığı 3’üncü duruşmada 108 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Melek İpek’in dava avukatı Ahmet Onaran da bu kararın beraat niteliğinde olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 27. maddesinin ikinci fıkrası gereği İpek’e ceza verilmediğine dikkat çeken Onaran, “Bu davada beraat gibi algılayacağımız ‘cezanın verilmesine yer olmadığına’ karar verildi. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 41 günde adil, hızlı, disiplinli, hukuka sıkı sıkıya bağlı bir yargılama yaparak kararını verdi. Artık başka duruşma olmayacak. Biz başından bu yana ekip arkadaşlarımızla beraber savunmamızın temelini meşru müdafaa üzerine kurduk. Bu durum kabul edilmese dahi meşru müdafaa sınırlarının aşılması nedeniyle cezasızlığı savunduk. Ayrıca, savunma tezlerimizi oluştururken Melek İpek dosyası gibi daha önce yaşanan, o dönemde herkesi üzen, Yargıtay denetiminden geçmiş, Yargıtay içtihatlarına da ulaşarak savunmamızı oluşturduk. Nitekim geldiğimiz noktada mahkeme heyeti, tahliye kararı verdi” dedi.

“Mübaşir de dahil herkes ağladı”

Melek İpek davasında verilen kararın toplum vicdanını da rahatlattığını kaydeden Onaran, “Melek İpek, tahliye kararının açıklanmasıyla hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Hatta duruşma salonunda kim varsa mübaşir de dahil herkes sevinç gözyaşlarını tutamadı. Mahkeme heyeti tam 41 günde davayı tüm yönleriyle inceleyerek kararını açıkladı. Melek artık çocukları ile uyuyacak. Şu an çocukları ile birlikte dinleniyor” diye konuştu.

“Bu kararın değişeceğine inanmıyorum”

Melek İpek dosyasının öncelikle İstinaf, ardından da Yargıtay denetimi göreceğini belirten Onaran, dava sürecine ilişkin şunları söyledi:

“Tabi bu kararın İstinaf ve Yargıtay süreci var; ancak ben bu kararın değişeceğine inanmıyorum. İstinafın da bu şekilde karar vereceğini düşünüyorum. Şu ana kadar karara savcılıktan bir itiraz gelmedi. Davanın karşı tarafı ise usulen itirazlarını saklı tutmak adına ‘süre tutum’ dilekçesi gönderdiler. Şu anda Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı, Bölge İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay denetimi gördükten sonra emsal karar niteliğindeki içtihatlar arasında yerini alır. Ancak emsal karardan kastımız; somut verilerin, suç unsurunun çok yakın özellikler göstermesi önemlidir. Bizim temennimiz başka benzer olaylarda bu ve benzeri kararların kullanılmasını gerektirecek olayların yaşanmaması.”

https://yaziyor.org/2021/04/26/melek-ipek-cocuklarina-kavustu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir