GündemManşet - Yan

Mehmet Ağar tutuklansın çağrısı: “Ağar ve ekibi Türkiye’den kaçacaklar”

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Mehmet Ağar ve ekibinin yurt dışına kaçabileceğini söyledi ve tutuklama kararı verilmesini istedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı 7. videoda eski içişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın Kürt iş insanları ve gazetecileri öldürttüğü yönündeki ifadeleri tartışma konusu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 1993-96 yılları için ‘karanlık yıllar’ ifadesini kullanarak, “93’le başlayan süreç, devletin çeteleşmesi, tamamen kanun dışına çıkması, çetevari yöntemlerle faili meçhul cinayetlerin işlendiği, yüzlerce insanın gözaltında kaybedildiği, binlerce Kürt köyünün yakılıp yıkıldığı karanlık bir dönemdir” dedi.

“Mehmet Ağar şu anda tescilli ve hükümlü bir çete reisidir”

Mehmet Ağar’ın faili meçhul cinayetlerin işlendiğine dair yargının önünde hesap vermesi için uzun dönemdir hukuki mücadele verdiklerini söyleyen Türkdoğan, Ağar’ın JİTEM ile ilişkisinden dolayı ceza aldığını hatırlattı. Türkdoğan, “Susurluk Kazası’ndan sonra Başbakanlık Teftiş Kurulu bir rapor hazırladı ve o rapor üzerine soruşturmalar yapıldı. O soruşturmalardan biri davaya dönüştü. Mehmet Ağar suç örgütü kurmak ve lideri olmaktan 5 yıl hapis cezası aldı. Mehmet Ağar şu anda tescilli ve hükümlü bir çete reisidir. Cezası da infaz edildi. Suç örgütlerinden bir tanesi de JİTEM’dir. Ağar JİTEM’in neresinde bilemiyoruz. Belki şimdi ortaya çıkacak ama müstakil bir suç örgütü kurduğu ortaya çıktı. Kendisine bağlı ekibinin olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Oradan zaten hüküm giydi” şeklinde konuştu.

“Peker’in söyledikleri, yeniden açılan davada savunmalarımıza katkı sunacaktır”

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin aralarında Ağar’ın da bulunduğu Ankara JİTEM Davası’nda 19 sanığın, faili meçhul cinayetlerden yeniden yargılanması kararına ilişkin konuşan Türkdoğan, “Daha önce 18 kişinin faili meçhul cinayetinin işlediğine dair Ağar’a mahkeme beraat kararı vermişti. Davanın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi gönderilmesiyle Ağar ve arkadaşlarının davasına ilişkin kararı esastan bozdu. 18 kişinin öldürülmesiyle ilgili delilerinin yeterince değerlendirildiğini kanaat getirdi. Bunların araştırılması istendi. Bu çok önemli bir gelişme çünkü biz yıllardır bunun mücadelesini veriyorduk. Şimdi Peker’in söyledikleri, yeniden açılan davada savunmalarımıza katkı sunacaktır” diye belirtti.

“1990’lı yıllarda bunların sorumluluğu olduğu ortaya çıktı”

Faili meçhul cinayetlerin Gazeteci Uğur Mumcu suikastıyla başladığını ifade eden Türkdoğan, “Bugün anlıyoruz ki soruşturmalar genişletilmelidir. Peker’in Uğur Mumcu’ya dair iddiaları kesinlikle araştırılmalıdır. Tabii Kıbrıs’ta öldürülen gazeteci ile ilgili iddialar ciddi iddialardır. Bunların mutlaka araştırılması gerekiyor. Ağar ve arkadaşları Türkiye’nin bir döneminde mahkûm olmuştur. 1990’lı yıllarda bunların sorumluluğu olduğu ortaya çıktı” dedi.

“AKP’nin hızla Cumhur İttifakı denen, ne olduğu belli olmayan ittifaktan kendini kurtarması lazım”

Mehmet Ağar’ın Cumhur İttifakı’nın ortağı olduğunu söyleyen Türkdoğan, şöyle devam etti:

“Bu kişiyle bunun ve buna benzer kişilerle nasıl ittifak kuruyorsunuz? Niye aynı hatayı tekrarlıyorsunuz. AKP, MHP, ulusalcılar, devlet içi devlet legal-illegal bütün yapılar ittifak halindedir. Bu ittifakın derhal dağılması lazım. AKP’nin hızla Cumhur İttifakı denen, ne olduğu belli olmayan ittifaktan kendini kurtarması lazım. Bunları AKP’lilerin yüzüne kaç defa söyledik. Mehmet Ağar, sizin için nasıl oy toplar, nasıl sizin için miting yapar?” diye sordu.

“Kürt sorunun çözümsüzlüğü üzerine kurulmuş bir koalisyon var”

Türkdoğan, “Bütün suç örgütleri devlet içerisinde her türlü suçu işliyor. Şimdi birisi ifşalarda bulunuyor. Peker, bugün bizim söylediğimizi söylüyor. Kürt meselesi çözülmeden olmaz. Bu işi dönüp dolaşıyoruz yine aynı noktaya geliyoruz. Kürt sorunun çözümsüzlüğü üzerine kurulmuş bir koalisyon var” diye konuştu.

“Ağar ve ekibi muhtemelen Türkiye’den kaçacaklar”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Peker’in Ağar hakkındaki iddialara ilişkin çağrıda bulunan Türkdoğan, Mehmet Ağar hakkında derhal soruşturma açılmasını istedi. Peker’in faili meçhul cinayetlerle ilgili bazı konulara katkı da sunduğunu aktaran Türkdoğan, “Savcılar bu noktada mutlaka Peker’in açıklamalarını dinlemeli ve açıklamalarında belirttiği olgulara dayalı olarak delil toplamaları gerekiyor. Türkiye’nin artık Ağar mafyasından kurtulması lazım. Nasıl kurtulacak? Mahkeme Ağar’a, JİTEM davasında bozma kararı vermişti. Ankara JİTEM davasında çok hızlı bir şekilde tutuklama kararı vermesi lazım. Çünkü bu kadar iddiadan sonra Ağar ve ekibi muhtemelen Türkiye’den kaçacaklar. Bunların kaçmaması için bunlar hakkında tutuklama kararı çıkarılması lazım” şeklinde ifadeler kullandı.

“İktidar, Kozağaçlı gibi hak savunucularını devlet-mafya ilişkilerinin ortaya çıkarmasın diye ısrarla hapiste tutuyor”

Cezaevinde bulunan avukat Selçuk Kozağaçlı’nın Susurluk Davası’nda Ağar’ın da parmağının olduğunun kanıtlamak için çok emek sarf ettiğin belirten Türkdoğan, “Soylu ise avukat arkadaşlarımızı terörist ilan etti. Kozağaçlı kararlı bir hak savunucusudur. İktidar Kozağaçlı gibi hak savunucularını devlet-mafya ilişkilerinin ortaya çıkarmasın diye ısrarla hapiste tutuyor” dedi.

“Soylu’nun hesap verme zamanı gelmiştir”

Soylu’nun görevinden alınması gerektiğini söyleyen Türkdoğan, ekledi:

“Soylu’nun hesap verme zamanı gelmiştir ama onun hesap verebilmesi için önce o koltuğu terk etmesi lazım. Elbette ki Türkiye siyaset kurumu Soylu’nun koltuktan alınmasını bir şekilde sağlayacaktır. Siz insanları terörist ilan ederken onların masumluk haklarını defalarca çiğnediniz. Biz yine onları terörist ilan etmiyoruz. Biz diyoruz ki, iddiaları araştırılsın masumluk haklarına saygı duyun.” (MA)

https://yaziyor.org/2021/05/24/peker-soylu-agar-ve-yildirim-hakkinda-suc-duyurusu/
https://yaziyor.org/2021/05/23/mehmet-agar-18-cinayet-nedeniyle-yeniden-yargilanacak/
https://yaziyor.org/2021/05/12/mehmet-agar-ve-tolga-agar-hakkinda-kasten-oldurme-iddiasiyla-suc-duyurusu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir