Bilim ve TeknolojiManşet - Yan

Mars’tan dünyaya iki renkli fotoğraf

NASA’nın keşif aracı Perseverance ile Mars’a gönderdiği mini helikopter Ingenuity, dünyaya iki renkli fotoğraf gönderdi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), keşif aracı Perseverance ile Mars’a (Kızıl Gezegen) gönderdiği mini helikopter Ingenuity’nin çektiği ilk fotoğraflar dünyaya ulaştı. NASA’dan yapılan açıklamada, Ingenuity’nin 22 Nisan’daki ikinci uçuşunda çektiği Mars’ın yüzeyini gösteren renkli iki fotoğraf paylaşıldı.

Renkli kamera ile ilk görüntüler

Yaklaşık 1,8 kilogram ağırlığındaki Ingenutiy’nin yerden 5,2 metre yükseklikte 80 saniye civarında uçtuğu ve üzerindeki renkli kamera ile ilk görüntüleri aldığı kaydedildi.

Ingenuity, 19 Nisan’da gerçekleştirdiği yaklaşık bir dakikalık ilk başarılı uçuşu ile başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı olarak tarihe geçmişti. İngenuity’nin ilk uçuşuna ilişkin görüntüler, uydu vasıtasıyla dünyaya iletilmişti.

Üçüncü uçuşunu 25 Nisan’da gerçekleştiren Ingenuity’nin, dördüncü uçuşunu da bu hafta sonuna doğru yapacağı bilgisi paylaşıldı.

Altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar harcandı

NASA’nın California’daki Jet Itki Laboratuvarı’nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance, Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla biliniyor.

Kızıl Gezegen’deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Perseverance, Mars’ta ilk sürüsünü 6 Mart’ta gerçekleştirmişti.

Renkli fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir