GündemKültür SanatSon 24 Saat

Mardin’de hatalarla dolu proje 3 yıldır bitmezken 60 araçlı otopark için kentin silüetini bozdular

Mardin’in kayyum belediyesinin hatalarla dolu otopark ve meydan projesi, hata silsilesi nedeniyle bir türlü bitmezken tarihi kentin silüeti bozuldu. 60 araçlı otopark için adeta tarih talan edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre yanlış hesaplar ve hatalar yüzünden bitmek bilmeyen proje düzeltilmeyen hatalı kısımları nedeniyle kentin yapısını bozdu.

Önce tarihi yapıların üzerine yapılmak istendi

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Artuklu ilçesindeki Tarihi 1’inci Cadde’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda 2019 yılının Şubat ayında başlattığı çalışma bitmek bilmedi. Süryanilere ait Tarihi Kapuçin Kilisesi, Meryem Ana Süt Kuyusu ile Hıristiyan ve Müslümanlara ait mezar kalıntılarının üzerinde başlatılan 60 araçlık otopark ve “Cumhuriyet Meydanı Yenileme” projesi sırasında tarihi kalıntıların bulunması nedeniyle 23 Şubat’ta durdurulan çalışma, 20 Kasım 2019’da tekrar başladı ve halen devam ediyor. 8 milyon 325 bin TL bedel ile yaptırılan proje, büyük oranda tamamlanırken, bu sırada ortaya çıkan hesaplama hataları nedeniyle bir türlü bitirilmedi. 

Kent silüetini ortadan kaldırdı

Proje kapsamında yapılan otoparkın derinliğinin yanlış hesaplanması, Cumhuriyet Meydanı’nın yükseklik ve eğiminde yapılan hatalar, parça parça düzeltilmeye çalışılıyor. Ancak projenin hatalı hesaplamalarla bitirilen bölümün sonucunda kullanılamaz bir meydan ortaya çıktı. Meydanın Tarihi Cadde’ye bakan bölümün yükseklik farkı nedeniyle zeminine döşenen mermerlerin bir bölümü kaldırıldı. İnşa edilen istinat duvarının da bir bölümü yeniden yıkılarak, zemin yüksekliği düşürülmeye çalışılıyor.

Bir metreyi aşan eğim hatası nedeniyle rampa şeklini alan meydanın yüksekliği, tarihi Mardin Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı’ndan görülen kent siluetini de ortadan kaldırdı.  

Mühendisler hergün hataları düzeltmek için meydanda inceleme yapıyor

Yaşanan hatalar silsilesi nedeniyle mühendislerin hemen her gün üzerinde incelemeler yapmak zorunda kaldığı meydanın, eski fotoğrafları ile yeni fotoğrafları hataları gözler önüne sermeye yetti. Daha önce meydanın yan tarafında bulunan 110 araçlık otopark ile taksi durağı da ortadan kalkarken, Mayıs 2020’de bitmesi gereken projenin düzeltme çalışmaları nedeniyle ne zaman biteceği de belirsizliğini koruyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir