EkonomiManşet - YanSon 24 Saat

Mansur Yavaş’ın kampanyası tartışma yarattı

Pandemide devletten yeterince destek almayan ve zor günler yaşayan işletmelere destek için Ankara Büyükşehir Belediyesi, komisyonsuz ‘Lezzet Ankara’ adında bir kampanya başlattı. Ancak kampanya Sosyal medyada tartışmaya yol açtı. Yemek sepeti ise kampanyaya “Rekabet güze şey” yanıtı geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, esnaflara destek olmak için Lezzet Ankara adında yeni bir uygulamasını başlattı. Yemek sipariş platformu olan uygulamada işletmelerden komisyon alınmayacak ve ücretsiz kayıt olunabilecek.

‘Esnafımızın alın terini korumak adına’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kampanyayı sosyal medya hesabı üzerinde şu ifadelerle duyurdu:

“Esnafımızın alın terini korumak adına %0 komisyonla ‘Lezzet Ankara’ var. İşletmelerimizin menülerini sisteme girmesinin ardından portalımızı sizlerle buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.”

Kampanya tartışma yarattı

Kampanyanın ‘komisyonsuz’ olması ve Yemeksepeti’ne benzetilmesi sosyal medyada tartışmaya yol açtı. Kimi kullanıcılar kampanyayı doğru ve gerekli bulurken kimileri ise yanlış buldu.

Bir sosyal medya kullanıcısı komisyonsuz kampanyayı “Ankara Belediyesi niye Yemeksepeti’ne rakip oluyor? Yemeksepeti restoranları zorluyorsa getir kullanılır o da zorluyorsa başkası kullanılır. Kamunun işi bu sektöre girip tekel olmak değil bence” sözleriyle eleştirdi.

Başka bir kullanıcı bu eleştiriye, “Kamu girince nasıl tekel oluyor halihazırda tüm piyasa iki büyük firma arasında bölüşülmüşken? Serbest piyasacı bir vatandaşsan ‘Kamu eli ile oligopol rekabete zorlanır, kâr marjlarını lokantalar lehine aşağı kırmak zorunda kalırlar’ şeklinde okumamak için direnme çabası nedir?” diye yanıt verdi.

Yemeksepeti’nden CEO’su Nevzat Aydın’dan cevap

Daha önce restoran sahibi ile sosyal medyada komisyon ücretleri ve ödemelerin geç yapılması konusunda tartışan online yemek sipariş platformu Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın ise kampanyayla ile ilgili, “Dünyada bir ilk olmuş başkanım. Rekabet güzel şey. Sizi seviyoruz” diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir