GündemManşet - Yan

Mahkeme, İBB’nin TÜRGEV hakkındaki ‘fesih kararı’nı iptal etti

İBB’nin TÜRGEV yurtlarına ilişkin aldığı ‘sözleşmenin feshedilmesi’ kararı, mahkeme tarafından iptal edildi.

İstanbul 14. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un başkanlığını yaptığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) yurtlarına ilişkin aldığı ‘sözleşmenin feshedilmesi’ kararını iptal etti.

2015’te imzalandı

TÜRGEV ile AKP yönetimindeki İBB arasında, orta ve yükseköğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ‘ortak hizmet projesi’ oluşturmak üzere 2015’te hizmet protokolü imzalandı. Protokol kapsamında İBB’ye ait 4 ayrı taşınmaz, yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere TÜRGEV’e verildi.

İmamoğlu yönetimi iptal etti

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB ise 23 Ağustos 2019’da süresinin dolduğunu belirterek protokolü feshetti ve TÜRGEV’den yurt olarak faaliyet gösteren binaların verilen tefrişat malzemeleriyle iade edilmesini istedi. TÜRGEV avukatları da İBB’nin aldığı bu kararın hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, iptali istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesine dava açtı.

Mahkeme kararı

Davayı karara bağlayan İstanbul 14. İdare Mahkemesi, davacı TÜRGEV ile davalı İBB arasında imzalanan protokolün süreyle ilgili 6. maddesinde, kiralama devam ettiği sürece ve protokolün süre bitiminde sonlandırılacağı üç ay önceden bildirilmediği takdirde, söz konusu protokolün birer yıllık sürelerle uzayacağının yer aldığını belirtti. Kararda, ‘protokolün feshi’ başlıklı 7. maddesinde ise tarafların süre sona ermedikçe sözleşmeyi feshedemeyeceği yönünde düzenleme yapıldığı ifade edildi.

Protokole konu taşınmazlara ilişkin sözleşmelerinin hala devam ettiğine karar veren mahkeme süre dolmadan kiralamaların yürürlükte olacağına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir