GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

KYK borçlarıyla ilgili yeni düzenleme: Sadece ana para ödenebilecek

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’ndan öğrencilik dönemlerinde kredi alan milyonlarca kişi bu borcu nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Bu konuda uzun yıllardır itirazlar da sürüyor. Hükümet söz konusu borçlarla ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor.

Hükümet, konuyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 Temmuz’daki kabine toplantısından sonra açıklama yapacağını belirtti.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, KYK borçlarıyla ilgili masada iki formül var.

Bunlardan birincisi, faizlerin tamamen silinip ana paranın talep edilmesi.

Diğeri faizlere belli bir oranda indirim yapılması ve alınacak faiz tutarına sınır getirilmesi. Her iki seçenekte de hükümet, anaparadan taviz vermeyecek.

İcralık olanlara af

Türkiye’de bugün 5.5 milyon kişinin KYK borcu var ve bu kişilerden 400 bini icralık. Habere göre, hükümet, icralık olanlar için af çıkarmayı ve borçları yapılandırmayı değerlendiriyor.

KYK borçları uzun zamandır gündemdeydi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da gençlere bu konudaki vaadi şöyleydi: “Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda.”

Erdoğan’dan açıklama

Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün, KYK borçlarıyla ilgili “İlk kabine toplantımızdan sonra KYK borçlarıyla ilgili açıklama yapacağız. Biz gençlerimizi faize ve enflasyona kurban etmeyiz. Milletimizin sıkıntısını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık”  demişti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’ysa ortada faizin olmadığını ve talep edilenin enflasyon farkı olduğunu dile getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir