GündemManşet - Yan

Kutlu Adalı’nın oğlu konuştu: 25 yıldır bu isimleri, bu ilişkileri biliyoruz

Sedat Peker’in Kutlu Adalı cinayetine ilişkin iddiaları sonrası konuşan Kutlu Adalı’nın oğlu Cüneyt Adalı “25 yıldır bu isimleri, bu ilişkileri biliyoruz” derken, “Erdoğan ‘Bu işi araştırın’ derse umutlanırız” dedi.

Organize suç örgütü liderli Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in itiraflarıyla Kutlu Adalı cinayeti yeniden gündeme geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) barolar ve milletvekilleri soruşturmanın yeniden açılmasını talep etti.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’a konuşan Kutlu Adalı’nın oğlu Cüneyt Adalı, “Bu açıklamalar ve itiraflardan umutlu değiliz. 25 yıldır bu kişileri, ilişkileri zaten biliyoruz. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Bu işi araştırın’ derse umutlanırız” dedi.

AİHM’de Türkiye aleyhine dava

Kıbrıslı Gazeteci ve Yazar Kutlu Adalı, St. Barnabas Manastırı’nda 14 Mart 1996’da yaşanan silahlı bir baskını araştırmasının ardından tehditler aldığını öne sürmüştü. Bu manastır bir ikon müzesiydi ve çok değerli eserlere ev sahipliği yapıyordu.

Adalı, bu silahlı baskından dokuz gün sonra yayımladığı haberde, baskında Kuzey Kıbrıs’ın Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na bağlı araçların kullanıldığını ileri sürmüş ve baskının, maskeli ve silahlı kişiler tarafından yapıldığını dile getirmişti. 6 Temmuz 1996’da ise 61 yaşındaki Kutlu Adalı suikaste uğradı ve katledildi. Adalı ailesi, Kuzey Kıbrıs mahkemelerine defalarca kez başvururken sonuç alınamadı. Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurarak Türkiye aleyhine dava açtı.

Adalı cinayetinin sanıkları ‘Türk İntikam Tugayı ve ‘Bozkurtlar’

Mahkemede, Kutlu Adalı’nın Türk İntikam Tugayı veya Bozkurtlar hareketi tarafından öldürülmüş olduğuna dair ipuçları olduğu avukat tarafından paylaşıldı. Ayrıca bu örgütlerin, polis ve mafyayla doğrudan ilişki içinde oldukları da mahkemelerde iddia edilmişti. AİHM, sonunda Kutlu Adalı cinayeti hakkında yeterli ve inandırıcı araştırma yapılmadığı gerekçesiyle 31 Mart 2005’te Türkiye’yi mahkum etti ve 95 bin Euro tazminata hükmetti.

Sedat Peker’in açıklamaları

Sedat Peker ise yayınladığı videoyla Kutlu Adalı cinayetinden bahsederek, Korkut Eken ve Mehmet Ağar’ın da bu cinayette payı olduğunu, bizzat kardeşi Atilla Peker’in cinayet için tutularak Kıbrıs’a götürüldüğünü söylemişti. Açıklamanın ardından Atilla Peker gözaltına alındı ve serbest bırakıldı.

Atilla Peker, serbest bırakılmasının ardından yeniden savcılığa başvurdu ve Kutlu Adalı’yı öldürmek için eski MİT’çi Korkut Eken ile birlikte Kıbrıs’a gittiklerini, burada kendisine silah verildiğini itiraf etti. Atilla Peker, Eken’in İstanbul’da yapılan daha sonraki görüşmede “Atilla biz Kıbrıs işini hallettik, biliyor musun?” dediğini iddia etti.

Kuzey Kıbrıs’ta da ana muhalefet partisi olan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili soruşturmanın yeniden açılmasını talep etti ve soru önergesi verdi. Kıbrıs’ta soruşturmanın yeniden başlaması için bir engel bulunmuyor.

“25 yıldır bu isimleri, bu ilişkileri biliyoruz”

Gelişmelerin ardından Kutlu Adalı’nın oğlu Cüneyt Adalı, aile olarak konuşmak istemediklerini söylerken, “Şu ana kadar yapılan açıklamaları, itirafları kaale almıyoruz. Bunlar bizi umutlandırmıyor. Çünkü biz zaten 25 yıldır bu isimleri, bu ilişkileri biliyoruz. Burada acı olan 25 yıl hiç harekete geçilmemesi” dedi.

Cüneyt Adalı “Şayet Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Bu işi araştırın’ derse o zaman umutlanırız. Çünkü Türkiye’de her şey ona bağlı. Onun bunu söylemesi ve harekete geçirmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir