GündemManşet - Yan

Kutlu Adalı cinayeti: “Herkes bu cinayeti hangi zihniyetin işlediğini anladı”

Kuzey Kıbrıs’ta yayınlanan Yenidüzen Gazetesi’nin Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı, Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili “Bir sonuç çıkmasını beklemiyoruz ama en azından artık herkes bu cinayeti hangi zihniyetin işlediğini anladı” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları ile gündeme gelen Kutlu Adalı cinayeti, Kuzey Kıbrıs gündemini de değiştirdi. RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programına konuşan Yenidüzen Gazetesi Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı, “Bir sonuç çıkmasını beklemiyoruz ama en azından artık herkes bu cinayeti hangi zihniyetin işlediğini anladı” ifadelerini kullandı.

“Başbakan ‘ben de cinayeti radyodan duymuştum’ dedi”

Mutluyakalı’nın konuya ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Dönemin Başbakanı Hakkı Atun, ‘Polis, asker bize bilgi vermezdi. Ben de cinayeti radyodan duymuştum’ diye konuştu. Meclis’te oybirliğiyle Adalı cinayetinin araştırılması için karar kabul edildi. 2005’te Adalı cinayeti AİHM tarafından bir kez Strasbourg’da iki lez Lefkoşa’da kurulan mahkemelerle ele alındı ve AİHM Türkiye’yi delilleri kararttığı gerekçesiyle mahkum etti. O dönem Sivil Savunma Teşkilatı’nın başında olan Galip Mendi’nin ifadesine bile başvurulmadı. Şimdi kendisi anlatıyor. Biz resmi ve hukuki bir sonuç alınmasını beklemiyoruz. Ama en azından herkes bu cinayeti işleyen zihniyeti biliyoruz tetiği çekenin adı önemli değil.”

https://yaziyor.org/2021/05/27/kuzey-kibrista-kutlu-adali-cinayetini-arastirmak-icin-komite-kuruldu/
https://yaziyor.org/2021/05/27/kutlu-adali-cinayetinde-ismi-gecen-korkut-eken-ilk-kez-konustu/
https://yaziyor.org/2021/05/25/atilla-pekerin-kutlu-adali-ifadesi-ortaya-cikti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir