DünyaManşetSağlıkSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Kurşunlu benzinin kullanılmaması 1,2 milyondan fazla erken ölümü önleyecek

BM Çevre Programı (UNEP) Dünya genelinde kurşunlu benzinin kullanılmaması 1,2 milyondan fazla erken ölümü önleyeceğini açıkladı.

UNEP pazartesi günü yaptığı açıklamada artık kurşunlu benzin kullanılmadığını belirterek bu sayede 1,2 milyondan fazla erken ölümün önleneceğini ve dünya ekonomisine yıllık 2.4 trilyon dolardan fazla tasarruf sağlayacağını vurguladı.

UNEP, doktorların kurşunlu benzinin toksik etkileri hakkında ilk uyarılarını yapmalarından yaklaşık bir asır sonra, yakıtı kullanan son ülke olan Cezayir’in geçen ay kaynaklarını tükettiğini açıklayarak Cezayir’in  daha temiz havaya sahip olacağını belirtti.

Merkezi Nairobi’de bulunan UNEP direktörü Inger Andersen, kurşunlu benzin yasağının başarılıyla uygulanmasının, hem küresel sağlık için hem yakın çevre için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

İlk kez 1924’te gündeme geldi

20 yıl kadar önce bile, 100’den fazla ülke, erken ölümler, kötü sağlık ve toprak ile hava kirliliğine yol açtığını gösteren çalışmalara rağmen kurşunlu benzin kullanmaya devam etti.

Endişeler, 1924’lü tarihlerde ABD devi Standard Oil tarafından işletilen bir rafinede konvülsiyon (kasların şiddetli kasılması) geçiren beş kişinin ölmesi ve düzinelerce işçinin hastaneye kaldırılmasından sonra gündeme geldi.

UNEP 2002’de kurşunlu benzine karşı kampanya başlattı

Yine de 1970’lere kadar dünya genelinde satılan benzinlerin tümü kurşun içermekteydi.

UNEP 2002 yılında kampanyasını başlattığında, ABD, Çin ve Hindistan gibi birçok güçlü ülke kurşunlu benzin  kullanımını bırakmıştı. Ancak düşük gelirli ülkelerde büyük ölçüde kullanıma devam edildi.

‘Acil önlem alınmalı’

2016 yılında Kuzey Kore, Myanmar ve Afganistan’ın kurşunlu benzin satışını durdurmasından sonra sadece birkaç ülke yakıtı sağlayan servis istasyonlarını işletmekteydi.  Sonunda Cezayir, Irak ve Yemen’den sonra bu kirletici yakıta olan bağımlılığını bitirdi.

UNEP yaptığı bir açıklamada kurşunlu benzin kullanımının tamamen durdurması ile birlikte 1,2 milyondan fazla erken ölümün önleneceğini, çocukların IQ’lerinin artacağını, küresel ekonomide 2,44 trilyon dolar tasarruf edileceğini ve suç oranlarının düşeceğini belirtti.

UNEP ayrıca genel olarak fosit yakıt kullanımının iklim değişikliğinin korkutucu etkilerini ortadan kaldırmak için büyük ölçüde azaltılması gerektiği konusunda uyardı.

Araç satışları özellikle gelişmekte olan pazarlarda küresel olarak katlanarak artacağı öngörülüyor.

UNEP, ulaşım sektörünün enerji ile ilgili küresel sera gazı emisyonlarının dörtte birinden sorumlu olduğunu ve 2050 yılına kadar üçte bir oranında artış öngördüklerini açıkladı. Önümüzdeki on yıllar içinde 1,2 milyar yeni aracın sokaklara çıkacağını da ifadesine ekledi.  Bu rakama Avrupa, ABD ve Japonya’dan orta ve düşük gelirli ülkelere ihraç edilen düşük kaliteli kullanılmış araçlar da dahil.

Küresel kuruluş, bu durumun küresel ısınmaya ve hava kirliliğine katkıda bulunduğunu ve kazalara neden olduğunu açıkladı.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin bu ay başında yayınladığı rapora göre Dünya’nın ortalama sıcaklığının 2030 yılında ön görülenden on yıl önce 1,5° derece daha sıcak olacağı belirtildi. Bu durum da fosit yakıtların kullanımıyla ilgili acilen önlemlerin alınması gerektiğine işaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir