GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

KPSS soruşturmasında yeni gelişme: Başka yayınevleri inceleniyor, MASAK da dahil oldu

KPSS sorularının sızdırılması iddaiları sonrası sular durulmuyor. Sınavın iptalinin ardından incelemeler sürüyor. Şaibede adı geçen Yediiklim Yayınları dışındaki yayınevleri de inclemeye alındı. Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) da konuya dair incelemeler gerçekleştirmeye başladığı ortaya çıktı.

Soruların sızdırılması skandalı sonrası İptal edilen KPSS hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor.

Sınavla ilgili şaibeler olduğunu, sadece Yediiklim değil, başka yayınevleri aracılığıyla da soruların çalınmış ya da kopyalanmış olabileceğini söyleyen yetkililer, sınav sorularının tespit edilen başka yayınevlerinin yayınları ile karşılaştırılacağını söyledi.

HaberTürk’ten Bülent Aydemir’in ulaştıüı yetkililer, “Yediiklim yayınevinin deneme sınavıyla KPSS sınavında bire bir aynı olan ya da birbirine benzeyen soru sayısı iddia edildiği gibi 20 değil. 3-5 soru var” dedi.

KPSS ve diğer sınavların soru havuzları bu amaçla gözden geçirileceğini belirten yetkiler, gerekirse diğer sınavların da inceleneceğini ancak şu an önceliğin 2022 KPSS olduğunu belirtti.

MASAK da dahil oldu

KPSS sorularının sızdırıldığı iddialarının ardından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) konuya dair incelemelere başlamıştı.

DDK denetçilerinin, ÖSYM Test Araştırma Merkezi çalışanlarının ifadelerine başvurduğu öğrenilirken, ÖSYM soru havuzunun da inceleme altına alındığı bildirildi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) da konuya dair incelemeler gerçekleştirmeye başladığı ortaya çıktı.

Hesap hareketleri araştırılıyor

MASAK’ın, Yediiklim Yayınevi’nin uzmanları ve ÖSYM çalışanlarının banka hesap hareketlerini incelediği ve olaya ilişkin para transferi gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırdığı aktarıldı.

Adayların cevapları da incleniyor

Yediiklim Yayınevi’nde eğitim gören ve KPSS’ye giren adayların cevap anahtarlarının da incelemeye alındığı öğrenildi. Yediiklim Yayınevi’nde eğitim gören adayların sızdırıldığı iddia edilen sorulara verdiği cevaplar araştırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir