GündemManşet - Yan

Korkmaz’ın ifadesi ortaya çıktı: Sadece bayramlarda 3 milyon dolar rüşvet vermiş

Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesinden sızan bilgiler yayımlandı. Korkmaz’ın, sadece bayramlarda emniyet müdürlerine 3 milyon dolar rüşvet verdiği belirtildi.

Türkiye’de ‘kara para aklama’ iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da gözaltına alınmıştı. Korkmaz’ın ilk ifadesine ilişkin detaylar da ortaya çıktı. Korkmaz’ın sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvetin 3 milyon doları bulduğu öğrenildi.

Korkmaz, ilk ifadesinde, iş yaptığı siyasilerle ilgili bilgi vermeyi teklif etti

ABC Gazetesi’nde Serkut Bozkurt ve Ali Isıyel imzasıyla yayımlanan haber şöyle:

ABD’yi dolandırdığı ve kara para akladığı iddiasıyla hakkında arama kararı olan Sezgin Baran Korkmaz, dün Viyana’da ABD’nin talebi üzerine yakalandı. Korkmaz, ilk resmi olmayan sorulara cevaplarını bugün verdi. Korkmaz, ilk ifadesinde, iş yaptığı siyasilerle ilgili bilgi vermeyi teklif etti. Ancak ABD’li yetkililer, Korkmaz’ın bu teklifini davanın kriminal olması ve siyasi bir tarafının olmaması gerekçesiyle reddetti. Böylece Sezgin Baran Korkmaz’ın anlaşma seçeneği önünden kaldırıldı. Bunun sebebinin ise daha önce yeminli olmasına rağmen yalan ifade vermesi olabileceği söyleniyor.

Anlaşmanın bir yolu var, o da Korkmaz’ın bütün parayı iade etmesi

Ancak ABD’li yetkililer, ABD’de mahkemeye çıktığında kendisini ifade edebileceğini söyledi. Anlaşmanın bir yolu var, o da Korkmaz’ın bütün parayı iade etmesi.

İlk ifade

Peki Korkmaz, ilk ifadesinde neleri söylemeye çalıştı ama ABD’li yetkililer bunu reddetti?

Sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvet 3 milyon doları buluyor

Edindiğimiz bilgilere göre, Sezgin Baran Korkmaz’ın sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvet 3 milyon doları buluyor. ABD’deki yargılamada bu paraları nereye harcadığı sorulduğunda Korkmaz’ın bunun hesabını vermesi gerekecek. Yine kaynağımızdan edindiğimiz bilgiye göre, özellikle İstanbul Emniyetinin içinde Korkmaz’dan büyük rüşvetler alındı. Bu rüşvetlerin içinde saat, bileklik, kolye gibi hediyeler bulunuyor. Korkmaz’ın ‘çok sevdiği’ gazetecilere ise altın kalem hediye ettiği iddia ediliyor.

İadesinde öncelik ise ABD’ye ait

Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesinde öncelik ise ABD’ye ait. Çünkü Türkiye, ikinci sırada talep eden ülke. Türkiye 20 Haziran 2021 saat 17.30 itibarıyla henüz Avusturya makamlarına iade talebinde bulunmadı. Bu nedenle Korkmaz’ın yargılanması yüksek ihtimalle ABD’de gerçekleşecek.

https://yaziyor.org/2021/06/21/abd-sezgin-baran-korkmazin-turkiyedeki-mal-varliklarina-el-konulmasini-istedi/
https://yaziyor.org/2021/06/20/turkiye-sezgin-baran-korkmazin-iadesi-icin-islemleri-baslatti/
https://yaziyor.org/2021/06/20/veyis-ates-ile-firari-sezgin-baran-korkmaz-gorusmesinin-ses-kaydi-yayinlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir