GündemManşet

Korkmaz hakkındaki iddianame açıklandı: 225 yıl hapsi isteniyor

ABD Adalet Bakanlığı, Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddianameyi açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, kara para aklama suçlamasıyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında iddianame hazırlandığını açıkladı. ‘Gizli’ ibaresi ile 28 Nisan’da mühürlendiği ve bugün açıldığı belirtilen iddianamede Korkmaz, ‘Kingston kardeşlerin’ ABD Hazine Bakanlığı’nın dolandırarak elde ettiği paranın 133 milyon dolardan fazla kısmını aklamakla suçlanıyor. Korkmaz’ın farklı suçlardan 225 yıla kadar hapsi istenirken, kara para aklama işlemlerinde ortaklık kurduğu Kingston kardeşleri de kandırmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Toplam 225 yıl hapsi isteniyor

15 sayfalık iddianamede, Korkmaz’a kara para aklama suçlaması, 10 ayrı elektronik dolandırıcılık suçlaması ve adli kovuşturmaya engel olma suçlaması yöneltiliyor. Korkmaz’ın suçlu bulunması halinde kara para aklama suçlamasından en fazla 20 yıl, elektronik dolandırıcılık suçlamalarının her biri için 20’şer yıl, adli kovuşturmaya engel olma suçlaması için de beş yıl hapsi isteniyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın iddianamesinde, Korkmaz’ın Türkiye ve Lüksemburg’da kontrol ettiği banka hesapları üzerinden, ABD’de Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan’ın Hazine Bakanlığı’nı dolandırarak elde ettiği kara paranın 133 milyon doların üzerindeki bir kısmını akladığı belirtiliyor.

İddianameye göre, Korkmaz, Kingston kardeşler ve Termendzhyan dolandırıcılıktan elde ettikleri para ile Borajet’i, Türkiye ve İsviçre’de bazı otelleri, Queen Anne isimli bir yatı ve İstanbul Boğazı’nda bir villa ile bir daire satın aldı.

Kingston kardeşleri de dolandırmaya çalıştığı iddia edildi

İddianamenin çarpıcı kısımlarından bir diğeri de, Korkmaz’ın Kington kardeşleri de dolandırmaya çalıştığı iddiası. Buna göre Sezgin Baran Korkmaz, ABD’li kardeşleri, ismi verilmeyen Amerikan hükümeti yetkilileri aracılığıyla, federal büyük jüri soruşturmasından ve para cezası davalarından korumayı vaat etti.

İadesi istenecek

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, Korkmaz’ın Utah’ta mahkemeye çıkarılması için iadesinin isteneceği belirtildi.

Kaynak

https://yaziyor.org/2021/06/22/merdan-yanardag-sezgin-baran-korkmaz-ile-yaptigi-gorusmeyi-anlatti/
https://yaziyor.org/2021/06/22/sedat-pekerden-ugur-dundara-mesaj/
https://yaziyor.org/2021/06/22/ugur-dundar-ile-yilmaz-ozdil-birbirine-girdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir