SağlıkTüm Haberler

Köri tüketmenin sağlık için 9 şaşırtıcı faydası

Doğaya ait olan, toprağın bize sunduğu pek çok yiyeceğin bedenimize sağladığı faydaları pek çok yerde görüyoruz. Ancak bu yiyecekleri doğru tüketmek ve faydasını, zararını iyi bilmek gerekir. Pek çoğumuzun tadına mest olduğu, yemeklerin içine girince yemeği bambaşka bir hale sokan körinin faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Köri çok sayıda sağlıklı baharatın karışımında oluşuyor. Körinin içerisinde Kimyon, zerdeçal, zencefil, biber, kişniş, kakule, Hint cevizi, demir hindi, sumak ve acı kırmızı biber tozu gibi pek çok baharat yer alıyor. Yemekleri bu kadar lezzetli yapmasının nedeni belki de içindeki bu çeşitliliktir.

Gelelim vitamin ve mineral zengini olan bu lezzetli baharatın sağlığımıza kattıklarına.

Güçlü bir iltihap önleyicidir


Körinin içerisinde yer alan ana baharatlardan biri olan zerdeçal, kurkumin adı verilen bir madde içerir. Kurkumin yüksek anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Zerdeçalın romatoid artrit, osteoartrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi hastalıkların semptomlarını hafiflettiği de kanıtlanmıştır. Yine biber ve kişniş gibi baharatlar iltihap önleyici etkiye sahiptir.

Alzheimer üzerinde önleyici rolü var

Köri içindeki bu sağlıklı baharatlar sayesinde eklem iltihaplarını iyileştirmede etkilidir. Öte yandan hafızayı güçlendirerek alzheimer hastalığını önleyici rol oynar.

Ülser ve reflüyü tedavi eder

Hem zencefil hem de zerdeçal içeren köri sindirim hastalıkları üzerinde de etkilidir. Mide duvarını güçlendirerek, ülser ve reflü gibi hastalıkları tedavi eder. Mide fonksiyonlarını da artırır.

Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller

Yapılan araştırmalar körinin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediğini ortaya koymuştur. Prostat ve meme kanseri gibi yaygın kanser hastalıklarında önleyici rolü vardır. Ayrıca düzenli köri tüketen insanlarda kanserin ilerlemesini durduran bir etkisi olduğu belirtilmiştir.

Sigara tahribatını azaltır

En önemeli faydası ise sağlığımıza pek çok kötü etkisi olan sigaranın yarattığı tahribatı azaltıyor olmasıdır. Köride bulunan krosin maddesi akciğer ve boğazdaki zararlı toksinleri idrar yolu ile atar.

Baharatının yanı sıra köri yaprağının kendisi de gaz gidericidir. Tek başına kullanıldığında sindirim sistemini rahatlatan ve ferahlatan köri yaprağı, cilt ve saç bakımında da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir